Šéf svazu průmyslu po tripartitě: Epidemiologové jsou pro uzavření prvního stupně základních škol

Při pondělní diskusi na tripartitě převládl názor uzavřít kvůli koronavirové epidemii i první stupeň základních škol. Na tiskové konferenci to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Školky podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly uzavřeny z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nebudou. Vláda má o dalších opatřeních rozhodovat v pondělí odpoledne.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:26 12. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti prvního stupně základní školy

Na druhém stupni základních škol se od pondělí učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dlouhá diskuse byla o tom, zda uzavřít, nebo neuzavřít první stupeň škol. Byli jsme dotazováni, nakonec většinový názor byl, že má převahu názor epidemiologický, čili i děti můžou být přenašeči covidu-19 na svoje rodiče,“ řekl Hanák.

PŘEHLEDNĚ: Od pátku zavřené posilovny, od pondělí kina, částečně školy. Jaká omezení začínají platit?

Číst článek

„Pravděpodobně vzhledem k tomu, že se dá očekávat prázdninový týden od 26. října, tak většinový názor byl i pro uzavření těchto škol,“ přiblížil.

„Byli jsme ujištěni, že školky zavřeny nebudou z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví,“ doplnil odborový předák Středula.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes uvedla, že o uzavření prvního stupně zatím definitivně rozhodnuto není, probere to kabinet. Schillerová považuje za důležité zabezpečit kritickou infrastrukturu.

Na druhém stupni základních škol se od pondělí učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale neplatí. V základních uměleckých školách může být jen individuální výuka.

Základní školy v Česku navštěvuje podle odhadů ministerstva školství v aktuálním školním roce zhruba 961 000 žáků, z toho na první stupeň přibližně 554 000. V denní formě vzdělávání ve středních školách je kolem 408 500 žáků. Na vysokých školách studuje asi 290 000 lidí a mateřské školy navštěvuje kolem 365 000 dětí.

Na výuku online přešly vysoké a střední školy v celém Česku, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky dále platí pro praktickou výuku. Na prvním stupni zatím zůstala prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Vyšší ošetřovné? Ne

Na jednání tripartity bylo podle Josefa Středuly jasně řečeno, že se nepočítá s navýšením ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Odbory zvýšení považují za nutné. Vláda minulý týden schválila prodloužení ošetřovného, jednat by o tom měla sněmovna ve stavu legislativní nouze na schůzi od 20. října.

Člen Prymulovy epidemiologické skupiny: Vyplatí se intenzivně brzdit. Důležité je dobrovolné chování lidí

Číst článek

Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku.

Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.

Hanák dále uvedl, že není jisté, že školství je připraveno a vybaveno odpovídající výpočetní technikou pro případ zrušení výuky i na prvním stupni základních škol. On sám prý pro uzavření této úrovně nebyl.

„Po konzultaci i s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství bylo řečeno, že je to opravdu padesát na padesát. My jsme řekli, že jestliže je u epidemiologů informace, že to je zdroj šíření, tak v tom případě to má smysl,“ řekl naopak Středula.

Roušky i na zastávkách?

Podle Hanáka ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na zasedání tripartity rovněž řekl, že bude nutné zavést povinné nošení roušek na zastávkách městské hromadné dopravy a v podobných veřejných prostorách.

„Někteří z nás navrhovali, podobně jako v celé Evropě, aby se roušky nosily i mimo budovy venku. Nakonec pan profesor Prymula řekl, že opatření, o kterých my zatím nevíme, ale říkám to, co bylo v diskusi, že určitě budou nutné roušky ve veřejných prostorech – zastávkách veřejné dopravy a dalších podobných prostorech," prohlásil.

Od 10. září platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice.

Chránit si ústa a nos je nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme