Tripartita zadala Emmerové, co má její koncepce obsahovat

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová by měla přepracovat svou koncepci zdravotnictví - doporučili jí to dnes zástupci odborů, zaměstnavatelů i vlády. Navíc jí vůbec poprvé zadali, co by nový materiál měl obsahovat. Sama ministryně se jednání tripartity neúčastnila, což zástupce odborů překvapilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Schlanger a Zdeněk Škromach

Jiří Schlanger a Zdeněk Škromach | Foto: Marta Myšková

Odborový svaz zdravotnictví se s ministryní Emmerovou shoduje jen v jediném - že poskytování zdravotní péče má fungovat na veřejném pojištění a na principu solidarity. Ministryni se ale podle odborů nepovedlo vystihnout, jakými nástroji situaci do budoucna zvládnout. Milada Emmerová navrhoval posílení vlivu státu, předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger to odmítá.

"V čem by se měl angažovat stát, to je nastavení pravidel, úprava legislativních podmínek, to znamená přisoudit jiné role pojišťovnám, samosprávám, státu, poskytovatelům a samozřejmě také pojištěncům."

Zda zdravotní pojišťovny spravují peníze podle zákona, by mělo kontrolovat ministerstvo zdravotnictví. Resort financí by pak dohlížel na stabilitu hospodaření.

Místopředseda vlády Zdeněk Škromach po dnešním jednání tripartity řekl, že by co nejdříve chtěli od ministryně Emmerové vidět návrh na ekonomickou stabilizaci zdravotnictví. "Bude potřeba, aby některé věci už byly realizovány i mimo rámec té široké koncepce, to znamená otázka stabilizace celého systému zdravotnictví a hlavně z hlediska finanční zajištěnosti."

Tripartita se také dohodla, že s koncepcí pomůže expertní tým, který znovu vznikne. Už na jaře spolu s odborníky Světové banky hledal řešení situace v českém zdravotnictví.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme