VIDEO: Nový přívoz v Troji uveze až 100 cestujících. Na neurčito nahradí spadlou lávku

Od soboty je poprvé v provozu větší přívoz, který spojuje pražskou Troju a Císařský ostrov. Funguje namísto lávky, která se vloni v prosinci zřítila. Na místě dosud jezdil menší přívoz, který ale nezvládal nápor cestujících. Nová loď je zhruba třikrát větší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už v dopoledních hodinách ho využili nejen místní lidé, kterým slouží namísto zřícené lávky, ale i turisté a cyklisté. V místě totiž vede poměrně oblíbená cyklostezka.

Při jedné ze sobotních plaveb loď převezla asi šedesát až sedmdesát lidí najednou. Ještě v pátek by na podobný počet cestujících potřeboval starší přívoz až tři cesty přes řeku. Ten aktuální má kapacitu až 100 míst.

Praha zaplatí za projekt na obnovu trojské lávky 6,3 milionu. Kdy bude hotová, není jasné

Číst článek

Na délku má zhruba 17 metrů a jeho paluba je úplně plochá, tedy bez schodů, které by mohly dělat potíže cyklistům nebo rodičům s kočárky.

Vltava má v místě asi jen 50 metrů na šířku, přívoz se proto jen odrazí od břehu, přičemž přídí je pořád proti proudu a šikmo se dostane na druhou stranu. Celá cesta trvá dvě minuty.

Trojská lávka pro pěší se zřítila do Vltavy v prosinci loňského roku. Čtyři lidé se tehdy zranili, z toho dva vážně. Případ zatím vyšetřuje policie. Podle Technické správy komunikací hlavního města Prahy byla konstrukce ve špatném stavu už v roce 2011.

Kdy se na místě postaví nová lávka, zatím není jasné. Do té doby bude ale fungovat přívoz, a protože jde o náhradu za spadlou lávku, bude pro cestující fungovat zcela zdarma.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme