‚Koroze lan a špatná údržba.‘ Architekt Stráský podle policie při návrhu trojské lávky nedodržel normy

Příčinou pádu trojské lávky bylo nedodržení stavebních norem a přepínaní nosných kabelů, které vedlo ke korozi mostu. Vyplývá to z policejního dokumentu, podle něhož je za zřícení lávky odpovědný architekt Jiří Stráský. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Uznávaného projektanta žalobce minulý týden obvinil z nedbalosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pražské Troji se 2. prosince 2017 odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší, zranili se čtyři lidé

V pražské Troji se 2. prosince 2017 odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší, zranili se čtyři lidé | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

„V důsledku neproveditelnosti a skutečného neprovedení ochrany probetonováním a cementovanou injektáží byla lana napadena korozí v různém stupni, kdy došlo ke ztrátě únosnosti přepínací výztuže a následnému zřízení lávky pro pěší přes Vltavu v Praze Troji,“ popisují policisté příčiny zřícení mostní konstrukce.

Stráský podle vyšetřovatelů nedohlížel na stavební práce, které byly následně provedeny nekvalitně. V rozporu s normami navíc v návrhu projektu uvedl, že most nevyžaduje stálou údržbu, což je u mostů s betonovou konstrukcí nutnost, píše server Seznam Zprávy.

Pád trojské lávky: policie obvinila dva lidi, architekt Stráský už proti stíhání podal stížnost

Číst článek

Stráský slova policie nechtěl komentovat. „Dohodli jsme, že se k tomu zatím vyjadřovat nebudeme. Ten spis je velmi obsáhlý a zatím ho nemáme kompletně prostudovaný. Takže nejsme schopní se k tomu relevantně vyjádřit,“ řekl serveru Stráského advokát Jakub Kratochvíl.

Stráský jakákoliv obvinění minulý týden odmítl. Kratochvíl už proti zahájení trestního stíhání podal stížnost, potvrdil architekt Radiožurnálu.

Lávka se zřítila 2. prosince 2017 a zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně. Město loni každému ze zraněných dalo 50 tisíc korun. Další odškodnění vyplatila dvěma ze zraněných pojišťovna, vedení Prahy s ní uzavřelo dohodu, podle které dostali peníze ještě před skončením policejního vyšetřování. Výši odškodnění pojišťovna nesdělila.

Praha chce v letošním roce zahájit stavbu provizorní lávky, která nahradí původní ve stejné trase. Spojí přes řeku ulici Pod Havránkou v Troji s Císařským ostrovem, hotova by měla být v únoru příštího roku. Nyní na místě funguje přívoz.

gak, sap, kyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme