Troje prohrané volby ČSSD stály 90 milionů

ČSSD utratila za loňské předvolební kampaně téměř devadesát milionů korun. Ústřední výkonný výbor strany o tom v sobotu informoval místopředseda strany Martin Starec. Sociální demokraté loni ve všech třech volebních kláních propadli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Michal Krumphanzl

Megakoncerty, hvězdy českého showbyznysu v blízkosti Stanislava Grosse - tak vypadala kampaň ČSSD před podzimními volbami. Sociálním demokratům nakonec úspěch nepřinesla - v žádném kraji nevyhráli a v doplňovacích volbách do Senátu neobhájili ani jedno křeslo.

Po prohraném volebním boji se na vedení strany snesla kritika, že kampaň byla příliš drahá a neúspěšná. Vedení původně tvrdilo, že propagace před podzimními volbami stála 40 milionů korun. Částka je ale nakonec vyšší - 60 milionů.

"Za kraje 43 milionů, za Senát 17 milionů korun," říká místopředseda strany Martin Starec.

Částka může být nakonec ještě vyšší. "Je to bez čísel, která jsou na úrovni krajů a okresů, protože ty hospodaří se svými rozpočty." Za kampaň do Evropského parlamentu zaplatila ČSSD 26 milionů korun. Dohromady tedy troje loňské volby stály pokladnu Lidového domu 86 milionů korun.

"Sociální demokracie v roce 2004 uvolnila do volebního fondu ze svého rozpočtu nejméně částku téměř 114 milionů korun, a tyto sumy zdaleka v tuto chvíli ani nedosáhly těch sum, které jsme mohli utratit," dodává Starec.

Jen pro srovnání - opoziční ODS troje loňské volby vyhrála. Volební kampaně ji stály o 16 milionů méně než sociální demokraty. Konkrétně podle mluvčího občanských demokratů Jiřího Sezemského strana zaplatila 70 milionů korun.

"ODS utratila za evropské volby 27 milionů, za podzimní volby - to znamená senátní a krajské - z rozpočtu centrálního 43 milionů. Nejsou v tom započítány ještě veškeré výdaje, které měly krajské reprezentace."

Kauzou bytu premiéra Stanislava Grosse se ústřední výkonný výbor ČSSD dnes nezabýval. Úřadující šéf strany pouze ve svém úvodním projevu zopakoval své stanovisko v této věci. Na aféru se ho podle informací z uzavřeného jednání nikdo z výboru nezeptal. Neozvali se ani členové platformy za renesanci ČSSD, kteří v pátek vyzvali Grosse k odstoupení.

Podle šéfa poslanců ČSSD Michala Krause už Gross nemá co vysvětlovat. "Stanislav Gross zrekapituloval celou záležitost a ve své podstatě sdělil to, co proběhlo celý týden, nebo možná už několik týdnů, ve sdělovacích prostředcích. Nebylo to nic, co by nějakým způsobem přinášelo nějaké nové informace, protože si myslím, že těch informací už bylo dost, a zdá se, že i ústřední výbor považuje tuto kauzu za vyřízenou."

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme