Trojice obviněných v kauze úniku policejních informací je na svobodě

Tři obvinění v kauze úniku informací z policejních databází jsou z vazby venku. Příkaz k jejich propuštění dal státní zástupce. Ve vazbě zůstává dalších pět lidí, řekl ve středu dozorující státní zástupce Petr Šereda. V kauze bylo obviněno 18 lidí. Soud v Brně už také dříve rozhodl o stížnostech sedmi obviněných na vazbu, rozhodnutí ale ještě nejsou doručena.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Petr Šereda | Zdroj: Profimedia

"Důvodem propuštění dotyčných z vazby je to, že byly provedeny výslechy svědků, u kterých hrozilo nebezpečí z možného ovlivnění jejich výpovědi ve vztahu k těm osobám," uvedl žalobce. Lze tedy očekávat propuštění dalších obviněných, a to podle uskutečněných výslechů. "Předpokládáme, že nebude využita celá tříměsíční, zákonem daná lhůta pro takzvanou koluzní vazbu pro žádného z obviněných," uvedl Šereda.

Zátah kvůli únikům: policisty navedla nahrávka exdetektiva Švábenského, který spáchal sebevraždu

Číst článek

Osm obviněných skončilo rozhodnutím brněnského městského soudu ve vazbě ve druhé polovině května. Sedm z nich následně podalo stížnost proti tomuto rozhodnutí, řešil je brněnský krajský soud. Podle jeho mluvčí Evy Sigmundové o stížnostech rozhodl na neveřejném zasedání 22. června a spis odeslal zpět na městský soud. Ten rozhodnutí doručuje stranám, výsledek tedy ještě není známý. Teoreticky se ale mohlo stát, že dotyční podali stížnost, kterou soud zamítl, ale mezitím se uskutečnil výslech svědků a propustil je státní zástupce.

Osmý neznámý

Vyšetřování vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, týká se bývalých elitních policistů a podnikatelů.

Do vazby zamířili bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, bývalí policisté Jakub Sloup, Alexandr Jedlička, Jakub Patloka, advokátní koncipient Václav Kvíčala a podnikatelé Radek Moric a Samán Talabání. Kdo je osmým člověkem, není zřejmé.

Mezi stíhanými v kauze je také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán. Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše (ANO). Jeho manželka Petra Rusňáková kvůli kauze odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro podzimní sněmovní volby. Rusňák členství v hnutí ukončil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme