Trojkoaliční vláda plná změn

Do roku 2011 vstoupilo Česko se silnou trojkoaliční vládou. Ve sněmovně měla převahu 118 hlasů z 200. Vládu ODS TOP 09 a Věcí veřejných čekala příprava a prosazení důležitých reforem. Rok 2011 byl ale pro vládu také ve znamení vnitřních sporů, střídání ministrů a odchodu některých koaličních poslanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 12.10.2011 | Foto: Filip Jandourek

Nutnost stabilní a funkční vlády zdůraznil v novoročním projevu i prezident Václav Klaus.

Zhruba dva týdny po novoročním obědě se s premiérem Petrem Nečasem potkal prezident Václav Klaus znovu - při jmenování nového ministra životního prostředí za ODS Tomáše Chalupy.

Nahradil Pavla Drobila, který musel rezignovat kvůli podezření z korupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok 2011 české vlády přibližuje Václava Vařeková

Jmenování nových ministrů se pak stalo nejčastějším důvodem setkání premiéra s prezidentem na hradě.

Změny ve vládě Petra Nečase:
Prosinec 2010
- Kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí oznámil rezignaci ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Nahradil ho Tomáš Chalupa (ODS)
Duben 2011 - Prezident jmenoval ministrem vnitra někdejšího šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho a ministrem dopravy Radka Šmerdu. Vládu opustil ministr dopravy Vít Bárta, dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) zůstal vicepremiérem
Květen 2011 - Rezignaci na funkci vicepremiéra podal předseda VV Radek John
Červenec 2011 - Prezident jmenoval místopředsedkyni VV Karolínu Peake vicepremiérkou. Ministrem dopravy se stal Pavel Dobeš (VV)
Říjen 2011 - Premiér odvolal ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS). Nahradil ho bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS)
Listopad 2011 - Premiér přijal demisi ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS), který čelil podezření kvůli nejasným milionovým transakcím. Jeho nástupcem se stal šéf jihočeské ODS Martin Kuba
Prosinec 2011 - Ministr kultury Jiří Besser rezignoval kvůli aféře s bytem na Floridě

V závěru ledna se začala židle otřásat pod ministrem obrany Alexandrem Vondrou.

Vypukl skandál s penězi za audiovizuální zakázky za půl miliardy během našeho předsednictví unii.

„Osobně jsem žádné smlouvy ani nevyjednával, ani nepodepisoval a s většinou z nich jsem nebyl ani seznámen.“

Na koaliční partnery vysvětlení Alexandra Vondry příliš nezabralo, chtěli jeho odchod. Ten se nekonal a rozpory v koalici se stupňovaly, s jarem pak gradovala vládní krize.

Půjčky veřejné

Neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta čelil podezření, že vstupem do politiky chtěl rozšířit svůj vliv.

Věci veřejné pak opustili tři členové. Tvrdili, že je Vít Bárta uplácel. Ten peníze v obálkách vysvětlil půjčkou.

„Všichni, kdo mě znají – včetně lidí v naší straně – vědí, že jsem ochoten v případě nutnosti pomoci lidem mně blízkým.“

Do koaličních sporů zasáhl v dubnu prezident Václav Klaus. Koalice se nerozpadla, její osazenstvo se ale změnilo. Předseda Věcí veřejných Radek John opustil ministerstvo vnitra, nahradil ho Jan Kubice.

John pak krátce šéfoval boji proti korupci. Do volného křesla ministra dopravy po Vítu Bártovi usedl Radek Šmerda.

Ten se ve své pozici ani neohřál a už ho vystřídal člen Věcí veřejných Pavel Dobeš. Ve vládě se také objevila první žena - vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peak.

Za odvoláním ministra Ivana Fuksy pak pravděpodobně stály vnitrostranické důvody v ODS. Podle premiéra Petra Nečase to tak nebylo.

„S prací pana ministra jsem byl dlouhodobě nespokojený. On většinu jednání vlád pouze promlčel a vystupoval pouze k bodům, které se týkaly ministerstva zemědělství.“

‚Odklonit‘ peníze

Rozpory v koalici vznikly i kvůli zaměstnání úředníka Ladislava Bátory na ministerstvu školství. Šéf resortu Josef Dobeš svou pozici ustál.

Podzim pak dal další význam slovu odklonit. Právě tak vysvětloval ministr průmyslu Martin Kocourek původ milionů na účtu své matky.

„Svěřil jsem je do správy společnosti Key Investements jenom proto, abych je odklonil od případných problémů,“ řekl Kocourek na tiskové konferenci.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se na briefingu vyjádřil ke kauze obchodování své matky. | Foto: ČTK

Příchod Martina Kuby na ministerstvo vyvolal nesouhlasné reakce některých členů ODS.

Před koncem roku kvůli zatajení bytu na Floridě odešel z ministerstva kultury i Jiří Besser. Vystřídala ho poslankyně Alena Hanáková.

Rok 2011 upevnil i pozici Bohuslava Sobotky uvnitř sociální demokracie. Sjezd ČSSD v Brně ho zvolil předsedou strany.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme