Trojská lávka mohla mít konstrukční vadu. Nymburk uzavřel přemostění stejné konstrukce

Nymburk v úterý odpoledne uzavřel lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji. Podle prvotního zjištění policie mají lávky pravděpodobně systémovou konstrukční chybu, při které dochází ke korozi předpínacích lan, řekl starosta Nymburku Pavel Fojtík.

Nymburk (Aktualizováno: 18:21 13. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícená visutá lávka přes Vltavu v Praze-Troji.

Zřícená visutá lávka přes Vltavu v Praze-Troji. | Foto: Karel Puš | Zdroj: Český rozhlas

„Na základě uvedeného nám bylo doporučeno ukončit provoz lávky, dokud nebude prokázána její bezpečnost," řekl starosta Nymburku Pavel Fojtík ze Změny pro Nymburk.

Odstupte, vyzývá TOP 09 Krnáčovou. Primátorka má vyvodit odpovědnost za pád trojské lávky

Číst článek

„V tuto chvíli není možné zaručit bezpečnost nymburské lávky pro pěší přes Labe. Dokud nebude bezpečnost zaručena, bude lávka vyřazena z provozu," doplnil Fojtík.

Jen pár metrů od uzavřené lávky je silniční most, město ale nemůže kvůli bezpečnosti lidi na tento most pustit. „Bude to kontrolovat policie, lidé musejí Labe přejít přes železniční most, přes zdymadlo nebo využít městskou dopravu," popsal starosta Nymburku.

Na takový závěr je brzy, tvrdí pražská policie

Na to, že trojská lávka by mohla mít konstrukční vadu, upozornila v úterý Nymburk specializovaná firma Pontex, která ve městě zhruba před rokem a půl lávku zkoumala.

„V pondělí jsme byli pozváni, abychom se šli podívat na trojskou lávku, kde už jsou v pokročilém stadiu práce související se zkoumáním trosek, které tam zbyly. Kriminalista, který to tam má na starosti, nám sdělil, že policie vydá směrem k ministerstvu dopravy pokyn, že si myslí, že jde o systémovou chybu," uvedl Václav Hvízdal, ředitel firmy Pontex.

„Víceméně šlo o to, že konstrukci nejde dobře zainjektovat a kvůli tomu reznou kabely," dodal Hvízdal. S odvoláním na informace od zástupce policie pak firma zaslala do Nymburka dopis, v němž doporučuje uzavření lávky přes Labe. 

Obecné ohrožení z nedbalosti? Praha podala kvůli zřícené lávce trestní oznámení

Číst článek

Pražská policie nicméně uvedla, že žádné takové oficiální stanovisko nevydávala. „Na takový závěr je pro nás brzy, potřebujeme jednoznačný názor znalce," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podle něj by navíc taková informace byla nejspíše v kompetenci magistrátu hlavního města, potažmo technické správy komunikací jakožto správce trojské lávky.

Projekt byl v pořádku, odmítá autor lávek

Magistrát hlavního města uvedl, že policisté a odborníci budou trosky trojské lávky zkoumat ještě minimálně jeden až dva měsíce. „Bližší informace o výsledcích vyšetřování nemáme. Bylo by předčasné dělat do jeho skončení jakékoliv závěry," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Projektant nymburské i trojské lávky Jiří Stráský jakékoli pochybení odmítá. „Podle mého názoru byl projekt lávky v pořádku," poznamenal projektant Jiří Stráský. A více se k případu vyjadřovat nechtěl.

Lávka v Praze-Troji se zřítila do Vltavy v sobotu 2. prosince. Neštěstí, při němž byli zraněni dva lidé těžce a dva lehce, vyšetřuje policie. Město Praha přiznává, že lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem byla ve špatném stavu. Tvrdí ale, že stav nebyl havarijní a nic nenasvědčovalo tomu, že by lávka z roku 1984 měla spadnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme