Řidič jednal duchapřítomně, hodnotí srážku trolejbusu s tramvají v Brně znalec dopravních nehod

Na internetu se objevilo video zachycující pondělní srážku trolejbusu a tramvaje v Brně, při které se zranilo 40 lidí. Nehodu natočila palubní kamera ve voze. S několika kamerovými záznamy pracuje i policie, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 20:08 4. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr na internetu, který zveřejnila například Česká televize, zachycuje trolejbus, který po kolejích předjíždí vůz s kamerou umístěnou za čelním sklem. Na semaforu v křižovatce svítí zelená. Trolejbus v křižovatce znenadání vybočí směrem doleva, kde se čelně střetne s protijedoucí tramvají. Náraz zadní část trolejbusu vymrští do jízdního pruhu, kolem něj jen těsně projede jiný osobní vůz, který se trolejbusu musí vyhnout.

Příčinou srážky tramvaje a trolejbusu byla zřejmě technická závada, domnívají se policisté

Číst článek

Na záběru není patrná žádná přecházející žena s kočárkem, které by se měl trolejbus vyhýbat. O této možné příčině se zpočátku spekulovalo, později ji Drážní inspekce vyloučila. Policie ve středu uvedla, že tou nejpravděpodobnější příčinou je technická závada na trolejbusu.

Řidič brzdil

„Z poskytnutého záznamu jsou zřejmé tři skutečnosti. Trolejbus jede rovně, a z pravého předního podběhu se vyvalí dým, kouř, prach nebo něco podobného. Až potom se ten trolejbus začne stáčet do leva do protisměru, do trajektorie tramvaje. Ještě tam jde vidět další skutečnost, až potom těsně před tím nárazem se rozsvítí koncová brzdová světla. Z toho je zřejmé, že se řidič zachoval velmi duchapřítomně,“ uvedl pro Radiožurnál Aleš Vemola, ředitel Ústavu soudního inženýrství na VUT v Brně,

Dodal, že je vidět, že stačil ještě reagovat a sešlápnout brzdový pedál. „Do jaké míry byl ten jeho zásah do brzdění účinný, to už je další věc, ale rozsvítila se brzdová světla ještě před tím nárazem.“ 

Vyšetřování policie

Policie pracuje s několika kamerovými záznamy. „Při prověřování příčin dopravní nehody samozřejmě pracujeme i s videozáznamy, ať už z kamer městského dohlížecího systému, či ze záběrů z palubních kamer projíždějících vozidel,“ uvedl mluvčí.

Policie prověřuje pondělní nehodu tramvaje a trolejbusu v Brně jako obecné ohrožení z nedbalosti. Nehoda se stala v pondělí před 14.00 a téměř na šest hodin zablokovala Křenovou ulici. Zraněno bylo 40 lidí, z toho 13 těžce a středně těžce. Podle policie může vyšetřování trvat měsíce, bude třeba vyslechnout desítky svědků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme