Tropická vedra ukončily bouře s kroupami

Nad řadou míst republiky se odpoledne a v podvečer přehnaly bouře doprovázené silnými lijáky a někde i kroupami. Krupobití odpoledne překvapilo Pražany. Záchranáři v hlavním městě ošetřili tři lidi, které zranily padající předměty. Přívaly vody na některých místech také dočasně přerušily dopravu. Hasiči vyjížděli asi k třiceti případům - hlavně ke spadlým stromům a zatopeným sklepům. Někde vítr utrhl i plechy ze střech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroupy o velikosti několika centimetrů

Kroupy o velikosti několika centimetrů | Foto: Jan Rosenauer

Počasí zkomplikovalo situaci hlavně v pražské dopravě. Nejezdila tramvajová linka do Modřan a tramvaje nemohly ani do podjezdu u křižovatky Bulhar, který zaplavila voda. Bouře poznamenala i provoz metra. Voda se přes halu Českých drah dostala na nástupiště stanice Hlavní nádraží. Vozy ve směru z centra proto stanicí jen projížděly.

Při řádění živlů utrpěli zranění tři lidé. Na dětské chirurgii v Motole skončila s úrazem hlavy patnáctiletá dívka, kterou zasáhl padající květináč. Další ženu zranila padající větev stromu. Záchranáři ošetřili i muže s úrazem hlavy, na kterého spadlo okno.

Prudký déšť místy s kroupami zaplavil také několik rodinných domů na Prachaticku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Na Pardubicku přívalový déšť vyplavil část obce Rozhovice, několik lidí tam muselo být dokonce evakuováno.

Jak řekla Radiožurnálu mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková, voda v Rozhovicích poničila téměř tři desítky domů, ve 12 domech se dostala až do obytných částí. "Pět rodin muselo být evakuováno a noc stráví mimo svůj domov. V obci zasahuje devět hasičských jednotek, což je asi 81 hasičů. Odstraňují nánosy bahna, které přinesly přívalový déšť a voda z okolních polí. Nastoupit musela i těžká technika."

Vlna bouřek se přesouvá směrem k východu. Meteorologové upozorňují na možnost přívalových srážek a záplav zejména na Moravě, na Pardubicku, Liberecku a na Vysočině.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme