Tropické teploty a sucho vydrží i v dalším týdnu. Před víkendem se má ale ochladit

Velmi teplé slunečné počasí prakticky beze srážek bude pokračovat i v nadcházejících dnech. Do čtvrtka se teploty budou pohybovat kolem tropické třicítky. Teprve v pátek se dá čekat změna počasí, která přinese mírné ochlazení a výraznější přeháňky či bouřky, vyplývá z dlouhodobé předpovědi vydané v sobotu Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

I přes očekávané ochlazení mají ve druhé polovině září a začátkem října vydržet nadprůměrné teploty. Má také pršet méně, než bývá v tuto roční dobu obvyklé.

„V souvislosti s tímto charakterem počasí bude pokračovat deficit vláhy a zpočátku i riziko vzniku požárů," upozornili meteorologové na pokračující sucho.

V Česku třetím dnem padají teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu naměřili v Řeži u Prahy, a to 31,8 stupně Celsia. Maxima překonalo celkem 46 stanic po celé České republice. Například v jihočeském Táboře naměřili meteorologové 30,5 stupně Celsia. Byl tak pokořen rekord z roku 1983.

Od pondělí do čtvrtka se rtuť teploměru vyšplhá ke 30 stupňům Celsia, v pátek se může ochladit na 24 stupňů. Průměrné či lehce podprůměrné teploty lze podle Českého hydrometeorologického ústavu očekávat až od 3. do 9. října.

V nadcházejících týdnech pravděpodobně výrazněji nezaprší. „Podle dnešních modelových výstupů atmosféry se prvních srážek můžeme dočkat během pátku nebo až v sobotu. Do té doby se půda a příroda bude vysušovat," konstatoval v pátek meteorolog Jaroslav Rosa na informačním webu ČHMÚ.

Meteorologové tedy zřejmě v dalších dnech rozšíří své varování před požáry, které zatím platí od pátku do odvolání pro Královéhradecký, Pardubický a Středočeský kraj a pro Prahu.

Pozor na požáry, varují meteorologové. Hrozí hlavně ve vyprahlých Čechách

Číst článek

Pravidelně se opakující několikadenní slunečné a teplé období ve dnech kolem 7. září nazývají meteorologové mariánské léto, které nyní střídá takzvané ludmilsko-matoušské pozdní léto. Je charakteristické výraznými teplotními výkyvy.

„Po jeho uplynutí teprve nastupuje nejznámější období časného podzimu - babí léto," uvedl Rosa.

Babí léto je z hlediska časové posloupnosti záležitostí až první části podzimu, tedy až po podzimní rovnodennosti, i když lidé jej často zaměňují s létem mariánským.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme