Tropické teploty lákají lidi k vodě, zvyšuje se riziko úrazů
Od začátku letních prázdnin utonulo v Česku deset lidí. Vedra často svedou ke koupání i slabé plavce, kteří přecení své schopnosti. Nejčastějšími příčinami nehod jsou neznalost cizích míst a alkohol.
V horkém počasí je úrazů nejvíce, říká plavčík z pražského koupaliště Podolí Daniel Novopacký: „Když je krásně, tak je tady těch zásahů docela dost, od tržných ran a odřenin až někdy po lehké případy tonutí.“
„U malých dětí jsou to spíše případy, že dítě běží, nedává pozor a způsobí si nějaké lehčí zranění. U starších dětí nebo dospělých je to spíš neukázněné chování, pití alkoholu a s tím související úrazy. U starších lidí je to třeba nevolnost v páře nebo nevolnost z toho, že celý den nepili a potom se jim na sluníčku udělá špatně,“ popisuje nejčastější úrazy plavčík.
Češi ve vodě zbytečně riskují
Češi u vody navíc čím dál tím víc riskují. Na přehradách jsou vidět třeba desetileté děti dvě stě metrů od břehu jenom na nafukovacím lehátku. Záchranáře děsí také noční opilecké koupání v řekách a kardiaci nebo epileptici, kteří se snaží přeplavat přehradu.
Proto vodní záchranáři vyjíždí každý rok častěji. A letošní začátek prázdnin svědčí o tom, že úrazů, kolapsů u vody a utonutí bude stále přibývat. Zákon přitom jasně nestanoví, jak velkou a nebezpečnou vodní plochu musí uhlídat jeden plavčík.
Podle prezidenta Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Davida Smejkala existují jenom doporučení pro provozovatele bazénů a koupališť:„Bazén nebo koupaliště by měl mít plavčíky dle velikosti bazénu a hloubky bazénu, aquapark podle počtu atrakcí tak, aby skutečně pomoc byla adekvátně zajištěna. Tedy rychle a hlavně, aby nebylo možné, aby byl nějaký případ opomenut.“
V Česku se ročně utopí až 300 lidí. Podle záchranářů by lidé měli být velmi opatrní na své zdraví a nezapomínat na rizika. Zdůrazňují obezřetnost na cizích místech, člověk by nikdy neměl skákat do vody tam, kde to nezná. Důrazně varují ale i před alkoholem, který je druhou nejčastější příčinou utonutí.
Děti by se měly naučit plavat ve škole
Rodiče by se také neměli spoléhat na to, že se děti naučí plavat ve škole, říká Smejkal: „Plavání je dle školského zákona povinné, ale vychází to z možností dané školy, zejména z finančního hlediska a dostupnosti bazénu v daném městě nebo lokalitě. To znamená, že pokud škola nemá možnosti jak finanční, tak nemá v území působnosti bazén, tak o to děti mohou přijít.“