Tropický čtvrtek lámal teplotní rekordy

Tropické počasí ovládlo naše území. V Praze, Plzni a v Českých Budějovicích ve čtvrtek padly teplotní rekordy. Nejvíce naměřili pozorovatelé počasí odpoledne v Plzni - 36,6 stupně Celsia. V Budějovicích ukázal teploměr hodnotu 35,4 stupně, v pražském Klementinu 35,9 stupně Celsia. Na pátek meteorologové předpovídají až 38stupňové teploty. Vedra mohou lidem způsobit zdravotní problémy, lékaři proto doporučují hodně pít a omezit pobyt na přímém slunci a zvýšenou námahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

teploměr | Zdroj: ČTK

Vedra působí proudění tropického vzduchu od jihozápadu až jihu. Ve čtvrtek odpolední teploty překročily 35 stupňů, nejtepleji zřejmě bude v pátek, kdy by rtuť teploměru mohla vystoupit na 34 až 38 stupňů Celsia.

Teplotní rekordy padly ve čtvrtek v Praze, Plzni a v Českých Budějovicích. Nejvíce naměřili pozorovatelé počasí odpoledne v Plzni - 36,6 stupně Celsia. V Budějovicích ukázal teploměr hodnotu 35,4 stupně, v pražském Klementinu 35,9 stupně Celsia. Definitivní hodnota nového rekordu z Klementina byla známa až po měření ve 22 hodin. Předtím meteorologové naměřili 34,7 stupně Celsia. Podobně tomu bylo v Budějovicích, kde nejprve meteorologové naměřili rekord 34,9 stupně Celsia, pak ještě teplota o půl stupně vzrostla. Českobudějovický rekord z roku 1933 tak byl překonán o 0,6 stupně. Ze stejného roku byl i dnes překonaný klementinský rekord. Dnes i zítra budou teploty atakovat dosavadní rekordy naměřené v pražském Klementinu. Ten, který se vztahoval k dnešku, pocházel z roku 1933, kdy teploměr ukázal hodnotu 34,6 stupně. Teplotní rekord pro 29. červenec byl zaznamenán shodně v letech 1921, 1947 a 1994 a činí 34,7 stupně Celsia.

Zdravotníci očekávají, že vzroste počet případů nevolností, kolapsů z horka, bolestí na hrudi, dušností, úžehů a úpalů. Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz proto doporučuje hlavně lidem z rizikových skupin, tedy kardiakům, seniorům a těhotným, nevycházet na přímé slunce.

Ale i zdraví lidé by se přes den měli vyvarovat fyzické námahy. "Vyvarovat se toho, aby se organismus potil při nějakém výkonu, rozhodně nejít sportovat, ale opravdu se schovávat někde ve stínu, v klidu a nepřetěžovat organismus," uvedl Schwarz. Přes den by měli lidé kvůli zvýšené koncentraci přízemního ozonu omezit i větrání bytů.

chlapec se chladí pod sprchou | Foto: ČTK

Odborníci radí vypít za den minimálně 2,5 litru tekutin. Podle Stanislavy Richterové z ústeckého zdravotního ústavu je také důležité nápoje střídat. "Platí všeobecně i pro jiné dny střídat jak minerální vody, které by měly tvořit maximálně půllitr denního příjmu, tak prostou vodu a střídat čaje černé, zelené a bylinkové," zdůraznila lékařka. Alkohol je vyloučen, nedoporučuje se ani káva, protože stahuje vodu z těla a odvodňuje ho.

Tropické dny velmi zatěžují i řidiče. Dokládají to statistiky, podle kterých v letních měsících stále přibývá dopravních nehod. V horku totiž rychleji stoupá únava, snižuje se soustředění a schopnost přesně vnímat, hodnotit, rozhodovat a reagovat na dopravní situace. Lékaři nedoporučují vůbec usedat za volant lidem s nemocným srdcem a vysokým tlakem.

Tropy ukončí v noci na sobotu a během soboty zvlněná studená fronta, která bude postupovat do České republiky od západu a může s sebou přinést bouřky, ojediněle i krupobití.

Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme