Tropický čtvrtek lámal teplotní rekordy

Tropické počasí ovládlo naše území. V Praze, Plzni a v Českých Budějovicích ve čtvrtek padly teplotní rekordy. Nejvíce naměřili pozorovatelé počasí odpoledne v Plzni - 36,6 stupně Celsia. V Budějovicích ukázal teploměr hodnotu 35,4 stupně, v pražském Klementinu 35,9 stupně Celsia. Na pátek meteorologové předpovídají až 38stupňové teploty. Vedra mohou lidem způsobit zdravotní problémy, lékaři proto doporučují hodně pít a omezit pobyt na přímém slunci a zvýšenou námahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

teploměr | Foto: ČTK

Vedra působí proudění tropického vzduchu od jihozápadu až jihu. Ve čtvrtek odpolední teploty překročily 35 stupňů, nejtepleji zřejmě bude v pátek, kdy by rtuť teploměru mohla vystoupit na 34 až 38 stupňů Celsia.

Teplotní rekordy padly ve čtvrtek v Praze, Plzni a v Českých Budějovicích. Nejvíce naměřili pozorovatelé počasí odpoledne v Plzni - 36,6 stupně Celsia. V Budějovicích ukázal teploměr hodnotu 35,4 stupně, v pražském Klementinu 35,9 stupně Celsia. Definitivní hodnota nového rekordu z Klementina byla známa až po měření ve 22 hodin. Předtím meteorologové naměřili 34,7 stupně Celsia. Podobně tomu bylo v Budějovicích, kde nejprve meteorologové naměřili rekord 34,9 stupně Celsia, pak ještě teplota o půl stupně vzrostla. Českobudějovický rekord z roku 1933 tak byl překonán o 0,6 stupně. Ze stejného roku byl i dnes překonaný klementinský rekord. Dnes i zítra budou teploty atakovat dosavadní rekordy naměřené v pražském Klementinu. Ten, který se vztahoval k dnešku, pocházel z roku 1933, kdy teploměr ukázal hodnotu 34,6 stupně. Teplotní rekord pro 29. červenec byl zaznamenán shodně v letech 1921, 1947 a 1994 a činí 34,7 stupně Celsia.

Zdravotníci očekávají, že vzroste počet případů nevolností, kolapsů z horka, bolestí na hrudi, dušností, úžehů a úpalů. Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz proto doporučuje hlavně lidem z rizikových skupin, tedy kardiakům, seniorům a těhotným, nevycházet na přímé slunce.

Ale i zdraví lidé by se přes den měli vyvarovat fyzické námahy. "Vyvarovat se toho, aby se organismus potil při nějakém výkonu, rozhodně nejít sportovat, ale opravdu se schovávat někde ve stínu, v klidu a nepřetěžovat organismus," uvedl Schwarz. Přes den by měli lidé kvůli zvýšené koncentraci přízemního ozonu omezit i větrání bytů.

chlapec se chladí pod sprchou | Foto: ČTK

Odborníci radí vypít za den minimálně 2,5 litru tekutin. Podle Stanislavy Richterové z ústeckého zdravotního ústavu je také důležité nápoje střídat. "Platí všeobecně i pro jiné dny střídat jak minerální vody, které by měly tvořit maximálně půllitr denního příjmu, tak prostou vodu a střídat čaje černé, zelené a bylinkové," zdůraznila lékařka. Alkohol je vyloučen, nedoporučuje se ani káva, protože stahuje vodu z těla a odvodňuje ho.

Tropické dny velmi zatěžují i řidiče. Dokládají to statistiky, podle kterých v letních měsících stále přibývá dopravních nehod. V horku totiž rychleji stoupá únava, snižuje se soustředění a schopnost přesně vnímat, hodnotit, rozhodovat a reagovat na dopravní situace. Lékaři nedoporučují vůbec usedat za volant lidem s nemocným srdcem a vysokým tlakem.

Tropy ukončí v noci na sobotu a během soboty zvlněná studená fronta, která bude postupovat do České republiky od západu a může s sebou přinést bouřky, ojediněle i krupobití.

Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme