Teploty v Česku šplhaly až k 36 °C. Vedra večer vystřídaly silné bouřky

Po tropickém dni prochází Českem od západu silné bouřky. Během noci je mohou doprovázet nárazy větru až 70 kilometrů v hodině a kroupy. Napršet přitom může až 25 litrů na metr čtverečních. Silnější budou bouřky večer v Krušných horách s nárazy větru až 90 km/h. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sledovali jsme on-line Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Česko se po tropickém dni ženou silné bouřky.

Na Česko se po tropickém dni ženou silné bouřky. | Foto: CC0 Public domain

Velmi silná bouřka zasáhla ve čtvrtek večer sever Čech. Přesouvá se z Německa, kde ji provázely přívalové srážky, kroupy větší než dva centimetry a nárazy větru kolem 90 km/h.

Okolo osmé hodiny večer byla situace nejkritičtější zejména v okrese Děčín a v Libereckém či Královéhradeckém kraji. Podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové zda hasiči zasahují především kvůli popadaným stromům. "Situace je v tuto chvíli nejhorší v Libereckém kraji, tam už mají skoro 40 výjezdů. Dále ve středočeském kraji, tam je výjezdů pro tuto chvíli 18," řekla mluvčí.

Bouřky oznámili pracovníci ČHMÚ už ve čtvrtek vpodvečer.  "V nejbližších hodinách bude bouřka postupovat přes okres Děčín, Liberecký kraj a sever Královéhradeckého kraje. Při svém postupu k východu bude slábnout," uvedli meteorologové.

Na Moravě a ve Slezsku se bouřky vyskytnou podle ČHMÚ zejména ve druhé polovině noci. Voda z přívalového deště může ojediněle zatopit sklepy a další níže položená místa.
Velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí hrozí od čtvrtečních 19:00 do pátečních 04:00 na Karlovarsku a v celém Ústeckém kraji s výjimkou Litoměřicka a Lounska.

Varování před silnými bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí platí pro zbytek Česka s výjimkou Jihočeského a Jihomoravského kraje. Ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji se bouřky čekají až po půlnoci, výstraha platí do pátečních 07:00.

"Před studenou frontou, která postoupí dnes večer ze západní do střední Evropy, bude na naše území vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu," upozornili meteorologové.

Teplotní rekordy

Česko ve čtvrtek také opět zasáhla vedra. Teploty v České republice se dostaly přes 30 stupňů Celsia, na některých místech dokonce i přes 35 stupňů. Podle meteorologů byl čtvrtek dokonce nejteplejším letošním dnem v Česku, v Husinci-Řeži u Prahy bylo rovných 36 stupňů. Na 36 stanicích byly zaznamenány rekordy. Hlásila je například stanice Plzeň - Bolevec, kde odpoledne bylo 35,7 stupně, což je tamní nové maximum pro 22. červen. 

V Teplicích odpoledne naměřili 35,3 stupně Celsia. Maximum pokořilo v lázeňském městě rekord z let 2000 a 2008, který byl 34,2 stupně. V Tušimicích na Chomutovsku bylo 34,5 stupně, o 1,7 stupně byl překonán dosavadní rekord. Mimořádně teplo bylo dnes i v horských oblastech. V Nové Vsi v horách meteorologové naměřili 29,1 stupně Celsia.

Velmi vysoké teploty budou do čtvrtečního večera trápit lidi v Praze a níže položených oblastech středních Čech, ve většině Plzeňského kraje, na Lounsku a Litoměřicku a na jižní Moravě v okresech Brno-venkov, Hodonín a Znojmo. Méně hrozí vysoké teploty v nižších polohách zbytku Česka, výstraha před vedry se netýká jen Moravskoslezského kraje.

Deště před požáry neochrání

Lidé by měli kvůli extrémním teplotám omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách, víc pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu a na slunci používat ochranné krémy, radí meteorologové. Zvýšenou pozornost je podle nich třeba věnovat malým dětem, nemocným a starším lidem.

Kvůli déle trvajícímu suchému období hrozí nebezpečí vzniku požárů na většině území Čech a na jihu Moravy. Týká se to Prahy, Středočeského, Plzeňského, Jihočeského a Ústeckého kraje, Českolipska, Třebíčska, Uherskohradišťska a jižní Moravy s výjimkou Břeclavska. Lidé by v přírodě neměli rozdělávat oheň, odhazovat nedopalky a používat přenosné vařiče.

"Přechod studené fronty v noci na zítřek (pátek) pravděpodobně nebezpečí vzniku požárů výrazněji nesníží," uvedli meteorologové. Výstrahu před rizikem požárů plánují zpřesňovat v dalších dnech.

 

ph, dbr, ČRo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme