Tropy v Česku ještě pár dní vydrží, ochlazení a déšť přijdou koncem měsíce

Do konce srpna by se mělo podle meteorologů postupně ochlazovat, střídat se však budou horké a chladné dny. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Příští týden se teploty ještě udrží nad 30 °C, ke konci měsíce přijde ochlazení i srážky.

Praha (Aktualizováno: 15:44 5. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prahu zasáhla vlna veder. Šlapadla na řece Vltava nedaleko Střeleckého ostrova | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Postupné ochlazení přijde ke konci srpna, nicméně příští týden se budou teploty stále držet nad třicítkou.

Objem srážek se bude celkově držet na dlouhodobém průměru, mezi jednotlivými regiony však budou podle meteorologů velké rozdíly. Pršet by mělo nejvíc v příštím týdnu a v týdnu na přelomu srpna a září.

Lucifer vyhnal teploty v řadě evropských zemí nad 40 stupňů. Nejhůř je v Itálii a na Balkáně

Číst článek

Týdenní průměry denních teplot se od příštího týdne do přelomu srpna a září sníží postupně ze zhruba 25 stupňů na 21 stupňů.

„Zejména zpočátku bude cirkulace nad střední Evropou výraznější, takže musíme počítat s četnějším střídáním teplých a chladných dní,“ uvedli pracovníci ČHMÚ.

Příští týden ještě přinese tropické třicítky, a to především na Moravě a ve Slezsku. V úterý se rtuť může podle předpovědi ústavu dostat až na 32 stupňů Celsia a ve čtvrtek na 33 stupňů.

Čtvrteční teploty v Čechách a na Moravě se ale budou značně lišit. Vedra nad 30 stupňů platí pro východ republiky, zatímco na západě Česka bude místy jen 16 stupňů.

Lucifer žene teploty ke čtyřicítkám, pět lidí zemřelo

Vlna horka nazvaná Lucifer i v sobotu žene teploty ve Španělsku ke třiceti osmi stupňům. Čtyřicítky budou ve střední Itálii a 37 stupňů hlásí i Maďarsko.

Horko v minulých dnech už stálo život pět lidí – dva lidé zemřeli například v Rumunsku a jeden v Polsku. V několika balkánských státech se kvůli suchu a horku šíří lesní požáry. Tropické teploty sužují také obyvatele a zemědělce na Balkáně.

Současná vlna horkého počasí by mohla být nejhorší od roku 2003. Tehdy v Evropě v souvislosti s vedry zemřelo na 20 tisíc lidí. 

Anna Horáčková, Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme