Trosky gripenu v Čáslavi ohledávají čeští i maďarští vyšetřovatelé, práci jim ztěžuje déšť

Mezinárodní cvičení na letišti v Čáslavi na Kutnohorsku, kterého se účastní asi 500 vojáků, je přerušeno. Včera odpoledne tam havaroval dvoumístný letoun Jas-39 Gripen maďarské armády. Pilotům se nic nestalo, ale zničený letoun je stále v poli. Vyšetřování nehody komplikuje déšť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky maďarského gripenu po nehodě v Čáslavi | Zdroj: ČTK

Maďarská posádka včera při přistání nedobrzdila letoun před koncem dráhy, musela se proto katapultovat. Dvoumístný stroj vyjel z přistávací dráhy a skončil v poli.

S vyšetřováním už včera začali experti z komise odboru vojenského letectví, sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany. Ráno se do ohledávání místa havárie zapojili i jejich maďarští kolegové.

Trosky podle reportérky Českého rozhlasu dopoledne prohlížela skupina asi dvaceti lidí. Okolí hlídá vojenská policie, které asistuje i při výpovědích svědků. Samotné vyšetřování i případný odvoz letounu komplikuje vydatný déšť, do rozmáčeného pole totiž nemůže vjet těžká technika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyšetřovatelé pátrají v Čáslavi po příčinách havárie maďarského gripenu. O situaci na místě informovala reportérka Alena Rokosová

Zatím není jasné, zda byla příčinou nehody chyba pilota, nebo šlo o technickou závadu. Vzhledem k tomu, že vojenské technologie podléhají utajení, bude vyšetřování čistě v gesci maďarských expertů. Ti si také zbytky letounu odvezou k dalšímu zkoumání.

Nehoda vyvolala velkou pozornost i v samotném Maďarsku, kde jsou švédské stroje součástí výzbroje už 10 let. Tamní piloti si podle spolupracovníka Českého rozhlasu stěžují, že mají málo takzvaných simulátorových hodin a že vydělávají měně než jejich kolegové v jiných zemích.

Trosky maďarského gripenu po nehodě v Čáslavi | Foto: ČTK

Podle maďarských médií musel nedávno jiný stroj Jas-39 Gripen kvůli technické závadě přistávat v Košicích. Mimořádná událost se stala v březnu, když se letouny vracely ze cvičení ve Švédsku. U včerejší nehody se maďarští odborníci citovaní médii přiklánějí k tomu, že selhal brzdový systém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na nehodu vojenského letounu v Maďarsku přiblížil spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Cvičení nazvané Lion Effort 2015 začalo na čáslavské letecké základně minulé pondělí 11. května. Jde o společné cvičení států, které užívají letoun Jas-39 Gripen, Česká republika ho po Maďarsku a Švédsku hostí jako třetí.

Kvůli nehodě maďarského gripenu armáda zrušila všechny dnešní cvičné lety, které byly na programu kolem půl jedenácté a pak kolem třetí hodiny. Poslední letová mise se měla uskutečnit zítra dopoledne, na čtvrtek je také naplánovaný ukázkový den pro odbornou veřejnost a na sobotu den otevřených dveří včetně letecké show.

Podle mluvčího čáslavského letiště Tomáše Maruščáka ukázkový den včetně vyhodnocení leteckého cvičení bude a nic zatím nenasvědčuje ani zrušení dne otevřených dveří. Letiště by mělo být v sobotu otevřené od 8.30 do 17 hodin.

Schéma přistání maďarského gripenu na vojenském letišti v Čáslavi | Foto: ČTK

JAS-39 Gripen | Foto: Český rozhlas

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme