Troubky se 25 let po povodních dočkají hrázového systému. Občané o něm rozhodnou v referendu

„Je to jediné možné řešení,“ říká vedení Povodí Moravy o navrhované protipovodňové ochraně Troubek. Obec před čtvrt stoletím zaplavila rozvodněná Bečva. Zničila stovky domů a o život připravila devět lidí. Navrhovaná podoba stavby se ale některým místním nelíbí.

Troubky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Troubkách

Záplavy v Troubkách | Foto: Tomáš Adamec

Troubky na Přerovsku, symbol ničivých povodní z roku 1997, by měl v budoucnu chránit speciální hrázový systém za zhruba půl miliardy korun. Obec by měl ochránit až před stoletou vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Lenky Kratochvílové

Dohodli se na tom po mnoha letech jednání vodohospodáři spolu s vedením obce. Projekt je už součástí aktuálně schváleného územního plánu a investor spolu s obcí je teď ukázali veřejnosti.

Bezpečně ochránit Troubky před velkou vodou by měla kombinace zemního a betonového valu. Prstencově by obkroužil celou obec v délce 6100 metrů a místy by dosahoval výšky až tři metry. Součástí protipovodňové ochrany je i vybudování vztlakových studen.

„Je to jediné možné řešení, které tady existuje. Troubky se totiž nachází v ne úplně ideálním prostředí, jelikož jsme na soutoku Moravy a Bečvy a jelikož jsme také na štěrkovém podloží,“ popisuje investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

Vedení obce už má vykoupeno zhruba 70 procent potřebných pozemků. Tvrdí starosta Radek Brázda (STAN). V souladu s projektem vodohospodářů také schválili změnu územního plánu a v něm akci označili jako veřejně prospěšnou stavbu.

Občané nejsou jednotní

„I kdyby se v první fázi zpěčovali někteří vlastníci, a u některých tam problém je, tak jakožto veřejně prospěšná stavba může projít společným řízením. Do toho to teď také jde. Nejsme, ale ani zdaleka ve fázi, že bychom mohli stavět. V této fázi se připravují podklady pro další fázi dokumentace,“ popsal Brázda.

Před 20 lety málem vymazala voda Troubky z mapy. Obec teď postavila bez povolení ochranu před povodní

Číst článek

Návrh, ale nemá ani zdaleka podporu všech obyvatel. Michal Dostál, který se veřejného projednávání účastnil, navrhovaný projekt nepodporuje.

„Je to megalomanská stavba. Jednak to bude to hrozně škaredý, jednak to bude zbytečný, protože nějaký obchvat po hrázi je úplně zbytečný. Všechno se to dá řešit nějak úplně jednodušeji a daleko levnější cestou,“ popisuje pan Dostál, proč je proti projektu.

Povodí Moravy ale už začíná pracovat na projektové přípravě. A to přesto, že troubečtí zastupitelé schválili vyhlášení referenda. V něm by se měli lidé vyjádřit, jestli chtějí navrhovanou hráz u Troubek postavit.

Eva Dostálová na povodně nikdy nezapomene, i když byla před pětadvaceti lety ještě dítě. Referendum ale podporuje. „Jsem proti hrázi, ale jsem proto, aby se k tomu vyjádřili lidé, jestli hráz chtějí, nebo nechtějí“

O tom, jestli se referendum bude definitivně konat, ale budou znovu hlasovat zastupitelé, a to v červnu.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme