Trpěl v gulagu, za komunistů se stal nepohodlným. Válečného veterána teď možná čeká povýšení

Vězeň z gulagu, osvoboditel z Buzuluku i nepohodlný důstojník, který se za normalizace živil jako divadelní osvětlovač. Město Olomouc teď navrhuje povýšení válečného hrdiny Ivana Solovky na brigádního generála. Čtyřiadevadesátiletý plukovník žije v olomouckém centru pro veterány. A navzdory pokročilému věku se stále zajímá o veřejné dění kolem sebe.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný hrdina Ivan Solovka

Válečný hrdina Ivan Solovka | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

„V gulagu i ve válce jsem do posledního dne počítal, že nepřežiju,“ rekapituluje svůj život Ivan Solovka, drobný stařík s bystrýma očima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trpěl v gulagu, za komunistů se stal nepohodlným. Válečného veterána teď možná čeká povýšení. Natáčela Blanka Mazalová

Když mu bylo v roce 1939 šestnáct let, utekl před Maďary z rodné Podkarpatské Rusi do Sovětského svazu.

Za nelegální přechod hranic ho sovětské úřady odsoudily ke třem rokům v gulagu. Život tam vystihuje jedním slovem – strašné. Trpěli hladem, jedli krysy a pracovali do úmoru.

V roce 1942 se pak dostal do československé zahraniční armády v Buzuluku, odkud zamířil do Prahy. „Nedá se říct, že bychom tu cestu prošli. Už jsme se přesouvali auty,“ vzpomíná Solovka.

Propuštění z armády a práce osvětlovače

Zpět na rodnou Podkarpatskou Rus se už ale nevrátil. Neprošel při stranických prověrkách v roce 1970 a o čtyři roky později ho z armády propustili jako „nevyhovujícího".

Poté nemohl sehnat práci. „Oběhával jsem všechny úřady po celém městě. Nikdo mě nechtěl vzít,“ vypráví. A důvod? „Protože jsem byl v té době u našich komunistických funkcionářů vedený jako špion,“ dodává.

Nakonec se až do důchodu živil jako osvětlovač v olomouckém divadle. Čtyřiadevadesátiletý Solovka nyní žije v centru pro veterány v olomoucké vojenské nemocnici. Její ředitel Martin Svoboda je přesvědčený, že stát mu generálské povýšení tak trochu dluží.

„Pro mě je to člověk, který svou prostou vírou ve spravedlnost dokázal nakonec uspět více než ti, od kterých bychom to spíše čekali,“ vysvětluje Svoboda.

Pokud návrh projde, bude plukovník Ivan Solovka povýšen do hodnosti brigádního generála na Den válečných veteránů 11. Listopadu.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme