Na Trutnovsku mají spalničky desítky lidí, Siemens kvůli tomu musel omezit výrobu

Hygienici na Trutnovsku hlásí zvýšený výskyt onemocnění spalničkami. Nakažení lidé mají vazbu na trutnovskou pobočku firmy Siemens, která má ve městě závod. Na svém webu to uvádí krajská hygienická stanice v Hradci Králové. Podle serveru Deník.cz byla v továrně omezena výroba tak, aby se zaměstnanci, kteří mohou být infekcí ohroženi, nenakazili. „Hospitalizováno je asi 20 osob,“ uvedli v pondělí odpoledne na webu krajští hygienici.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus spalniček (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ukázalo se, že někteří protilátky mají, to jsou ti, kteří nejsou spalničkami ohrožení a mohou nastoupit do práce, ale je tu také velká skupina těch, kteří protilátky nemají. Těch je zhruba třetina,“ potvrdila Radiožurnálu mluvčí firmy Siemens Mariana Kellerová.

Testům se podrobilo už 420 zaměstnanců firmy. Ti, kteří nemají protilátky, musí zůstat v domácí izolaci. Testovat se nechávají také zdravotníci a lidé, kteří s nakaženými osobami přišli do kontaktu.

„My jsme od pátku zdvojnásobili kapacity na vyšetření a jsme schopni během relativně krátké doby konstatovat, že člověk má dostatek protilátek, nebo ne,“ vysvětlil ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Zákaz návštěv

Mluvčí krajských nemocnic Magdaléna Doležalová uvedla, že lidé, u kterých se spalničky objevily, jsou na infekčním oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Boj proti spalničkám: ministr Vojtěch chce očkování pro všechny zdravotníky z rizikových oddělení

Číst článek

„Jedním z důvodů, proč v trutnovské nemocnici platí zákaz návštěv, je právě výskyt spalniček,“ dodala. Podle ní krajská trutnovská nemocnice nemá infekční oddělení.

Vzhledem k tomu, že v pátek 1. března přišlo do trutnovské nemocnice několik lidí, u kterých se onemocnění objevilo, nyní se v zařízení dělají preventivní opatření. Cílem je zamezit případnému rozšíření spalniček mezi personál.

„V pátek přišli tři lidé, okamžitě byli přepraveni do Hradce. Trutnovská nemocnice se nyní snaží ochránit zdravotníky, aby udržela chod oddělení. Zjišťují se protilátky, případně se zdravotníci přeočkovávají. Preventivní opatření v souvislosti se spalničkami začala také v nemocnice v Jičíně, ale tam se žádné případy neobjevily,“ doplnila Doležalová.

Nemocnice Královéhradeckého kraje jsou v Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové a Náchodě.

Proočkovanost klesá i kvůli mýtům na internetu, vedlejších účinků je nepatrně, říká doktorka

Číst článek

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Kateřina Kohoutová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme