Tryzna v Terezíně připomněla oběti nacistické perzekuce

V Terezíně uctili památku obětí nacismu. Na tryzně promluvil i prezident Miloš Zeman. Ve svém projevu připomněl moc totalitní propagandy a varoval před jakoukoliv manipulací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Terezíně se uskutečnila vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce | Zdroj: ČTK

Prezident v této souvislosti zdůraznil význam přístupu k informacím.

„Vzdáme-li se práva na informace, na srovnání těchto informací z různých zdrojů, a necháme-li sebou manipulovat, pak se opravdu budeme chovat jako ovce,“ řekl.

Terezínský památník uchovává památku více než 42 tisíc lidí, kteří zahynuli v tamním ghettu, ve věznici gestapa na Malé pevnosti i v litoměřickém koncentračním táboře. Ročně památník navštíví na čtvrt miliónu lidí z celého světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Terezíně natáčel Miroslav Zimmer

Dnes odpoledne mají návštěvníci možnost podívat se sem zdarma. Mnozí, kteří se zúčastnili tryzny na národním hřbitově, proto po jejím skončení mířili do expozic památníku.

Byla mezi nimi i studentka Nikola Poláková ze Žatce, která Terezín navštívila vůbec poprvé. „Protože mě to zajímá a myslím si, že by o tom člověk měl něco vědět,“ popsala svůj motiv, proč přijela.

Zato Zdeněk Zalabák z Brandýsa tu prý byl už mnohokrát. Dnes sem s kamarády přijel uctít památku spoluobčanů popravených nacisty 2. května, těsně před koncem války.

„No to je strašná vzpomínka, tenhle tunel s tou dlažbou, když je tudy pod zbraní vedli. To prostě uzavírá všechny představy člověka o mizérii. Tady ty nástřely do zdi jsme prohlíželi, těmi kasematy jsme sem přišli a tohle místo na nás působilo nejsilněji, " řekl u popravčí zdi v Malé pevnosti 87 letý muž.

Miroslav Zimmer, Petra Hosenseidlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme