Tržní ekonomika je cenný nástroj, ale peníze zanedbávají morálku, říká filozof Sandel

Vstupujeme prý do nové éry - vše je na prodej. Alespoň to tvrdí profesor filozofie z Harvardovy univerzity Michael Sandel. Na jeho přednášky chodí tisíce lidí po celém světě. A plno bylo i v aule pražské právnické fakulty, kde Sandel přednášel počátkem týdne. Věnoval se otázce, jestli je správné, aby o všem rozhodoval trh. A právě na to odpovídal i Českému rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor filozofie z Harvardovy univerzity Michael Sandel

Profesor filozofie z Harvardovy univerzity Michael Sandel | Foto: Daniel Pražák, Pedagogická fakulta UK

„Tržní ekonomika je cenný a účinný nástroj pro organizaci výroby, tržní společnost ale znamená, že je vše na prodej. Je to způsob života, ve kterém se tržní hodnoty a smýšlení postupně rozšířily do všech oblastí: do osobních i rodinných vztahů, zdravotnictví, vzdělávání nebo občanského života," říká profesor Michael Sandel.

Podle něho jsme se za poslední desetiletí právě k tržním společnostem posunuli. Má kvůli tomu dvě obavy. První se týká spravedlnosti: zpoplatňování veřejných služeb podle něj prohlubuje dosavadní nerovnosti. Druhá obava se týká hodnot: zpeněžení prý může poškodit nebo zcela změnit původní význam některých statků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je správné, aby o všem rozhodoval trh? V rozhovoru s reportérem Lukášem Matoškou o tom přemítá filozof z Harvardovy univerzity Michael Sandel

„Když se vůči roli trhů vymezujeme, tak je to kvůli tomu, že nepovažujeme za správné, aby se s něčím zacházelo jako se zbožím. Pokud nás trápí třeba prostituce, je to proto, že podle nás není správné, aby se s lidskou sexualitou zacházelo jako s věcí na prodej," říká Michael Sandel.

„Náhradní mateřství nebo komerční těhotenství se nám nelíbí proto, že těhotenství a odnošení dítěte vnímáme jako něco, s čím by se nemělo obchodovat."

Sandel nevylučuje, že tržní uvažování poznamenalo i jednu nedávno uzavřenou mezinárodní dohodu. Brusel se zavázal Ankaře vyplatit miliardy na zvládnutí uprchlické krize. Turecko pak slíbilo přijmout zpět migranty, kteří připluli na řecké ostrovy.

Profesoru Michaelu Sandelovi se zájmem naslouchali i čeští studenti | Foto: Daniel Pražák, Pedagogická fakulta UK

„Myslím, že přílišný důraz na finanční rozměr a zanedbávání morálních norem přináší riziko, že se z uprchlíků stane zboží," obává se Sandel.

Triumf víry v trh

Harvardského profesora znepokojuje i role peněz v politice - pozastavuje se nad financováním kampaní uchazečů o Bílý dům. A demokracie je podle něj v sázce ještě z jednoho důvodu:

„Současná politika a veřejná debata jsou velmi často vyprázdněné, prosté zásadních otázek spojených s morálkou a hodnotami. Důvodem je to, o čem jsme už mluvili: triumf víry v trh. Podle ní jsou to především tržní mechanismy, které mají veřejný zájem určovat i uskutečňovat."

Sandel záměrně nedává definitivní odpovědi. Volá po obnově veřejné diskuse, takové, ve které bychom jako občané mohli posoudit, kam trhy patří a kam už ne. Připouští, že se na řadě věcí neshodneme, to ale považuje za přirozenou součást demokracie.

Celý rozhovor s profesorem Sandelem si budete moct poslechnout v květnovém dílu pořadu Trendy, který pak vyjde i na internetu.

Profesoru Michaelu Sandelovi se zájmem naslouchali i čeští studenti | Foto: Daniel Pražák, Pedagogická fakulta UK

mkp, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme