Provoz tramvají u Vltavské by měl být obnoven ve čtvrtek. Most je podepřený, ale chybí dokumentace

K mostu na Vltavské, který bylo nutné kvůli špatnému stavu dočasně uzavřít, schází drtivá většina projektové dokumentace. Technická správa komunikací (TSK), která se o most stará, má pouze jeden výkres, který navíc neodpovídá reálné podobě stavby. Ve středu řekl čestný předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě (ČKAIT) Václav Mach. Podle TSK má být doprava pod mostem obnovena ve čtvrtek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podpěry mostu, u metra Vltavská

podpěry mostu, u metra Vltavská | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mach se jako konzultant podílel na diagnostice mostu. Bez dokumentace se podle odborníka nedá zjistit, v jakém je most stavu.

Uzavřený most v Praze na Vltavské se bude bourat, zatím jej firma podepře

Číst článek

Most na Vltavské TSK uzavřela minulý týden v noci z úterý na středu na základě informací společnosti, která prováděla jeho diagnostiku. TSK poté musela z bezpečnostních důvodů uzavřít část komunikace Bubenská navazující na magistrálu ve směru z centra na Výstaviště, která po mostě vede.

Provoz je uzavřen i pod konstrukcí, takže nejedou tramvaje na Vltavské. „Pod mostem by měla dnes projet zkušební tramvaj a zítra by měl být obnoven provoz,“ sdělila ve středu serveru iROZHLAS mluvčí TSK Barbora Lišková.

Podle Macha TSK most uzavřela kvůli otevřené spáře mezi dvěma segmenty, ze kterých se most skládá. Závada podle něj může být nová, ale klidně i roky stará. Mach navrhoval konstrukční systém, jehož prvky mostní konstrukce využívá, na samotné stavbě se nepodílel.

Zjištění skutečného stavu mostu podle odborníka komplikuje ztráta projektové dokumentace. Bez detailů projektu totiž schází základní parametry, kterými se diagnostika řídí.

Stavební firma začala podepírat most na Vltavské. Za týden by se mohl znovu otevřít dopravě

Číst článek

Podle Macha i to může být důvodem, proč TSK hovoří o bourání mostu. Konstrukce sice může být v pořádku, ale také nemusí a není jak zjistit reálný stav uvnitř mostu. „Když tu dokumentaci zašantročili, tak s tím se nedá pořádně nic dělat,“ uvedl odborník.

Obecný problém

Ztráta projektové dokumentace k mostním stavbám je podle Macha v České republice obecným problémem, který často ztěžuje údržbu a opravy mostů.

„Dokumentace je potřeba až v okamžiku, když jde do tuhého, když se musí něco opravovat,“ vysvětlil Mach s tím, že běžný správce stavby ji nepotřebuje. Domnívá se, že v Praze schází dokumentace k více mostům.

Podle ČKAIT je v republice evidováno a monitorováno zhruba 20 tisíc mostů, zhruba stejný počet konstrukcí zejména v menších obcích evidován není.

Provizorní náhrada za Libeňský most bude pro auta a chodce. S tramvajemi nepočítá

Číst článek

Stav českých a zejména pražských mostů se stal předmětem veřejné diskuse poté, co loni v prosinci zřítila lávka pro pěší a cyklisty v pražské Troji. Podle Michala Drahoráda z ČKAIT je český systém monitoringu mostů v pořádku, chybí ale politická vůle investovat do pravidelné údržby. V Praze podle Macha opravy mostů komplikuje památková ochrana.

TSK nyní provádí diagnostiku například Hlávkova mostu nebo mostu Legií, které jsou ve špatném stavu. Připravuje se rovněž diagnostika Lanového mostu na Jižní spojce mezi Zahradním Městem a Strašnicemi.

Špatně je na tom také Libeňský most, který se musel začátkem roku dočasně uzavřít pro auta i tramvaje. Město zatím nerozhodlo o tom, jestli konstrukci opraví, nebo postaví nový. Rekonstrukci potřebuje také Palackého most z Palackého náměstí na Smíchov a řada dalších mostních konstrukcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme