Tuhý se omluvil za incident s tibetskou vlajkou na FAMU. Dva policisté čelí kárnému řízení

Na základě vnitřního šetření policie bylo kvůli kauze kolem tibetské vlajky na pražské FAMU zahájeno kárné řízení se dvěma policisty. Policejní prezident Tomáš Tuhý to uvedl v odpovědi na dopis děkana FAMU Pavla Jecha, ve kterém žádal o prošetření incidentu na pražském Smetanově nábřeží během návštěvy čínského prezidenta v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Filip Jandourek

„Jedná se o vedoucího policistu Obvodního ředitelství policie Prahy 1 a policistu specializovaného celorepublikového útvaru,“ uvedl v dopise Tomáš Tuhý. Na vině vidí chybnou komunikaci mezi útvary obou policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza tibetské vlajky na FAMU. Téma pro děkana fakulty Pavla Jecha a redaktora Respektu Jaroslava Spurného.

„Tuto chybu vnímám jako důsledek přílišné horlivosti policisty z celorepublikového útvaru,“ dodal Tuhý s tím, že policisté jednali v rozporu s bezpečnostní instruktáží k návštěvě čínského prezidenta v Praze.

Dva příslušníci kriminální policie byli na FAMU během návštěvy čínského prezidenta hned dvakrát. Poprvé vyhodnocovali rizika, podruhé kvůli „komunikační chybě a přílišné aktivitě policistů s cílem získání informace, zda je vedení školy srozuměno s tím, že na budově vlají vlajky Tibetu“.

Tuto návštěvu označil Tuhý za neopodstatněnou a nařízení za nevhodné a nadbytečné. Zároveň upozornil, že policisté nevyžadovali svěšení vlajky Tibetu. Za incident se děkanovi FAMU Pavlu Jechovi omluvil.

Jech předá dopis právníkovi

O závěrech šetření Tuhý informoval ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD a děkana FAMU také na dnešní společné schůzce. Podle Jecha ministr Chovanec uznal pochybení policistů. „Přímo řekl, že policisté udělali chyby,“ poznamenal Jech.

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění vyvěsila tibetskou vlajku při návštěvě čínského prezidenta v Praze. O vlajku se pak podle kamerových záznamů z vrátnice zajímali policisté v civilu. Pobyt čínské delegace v Praze provázela výjimečná bezpečnostní opatření a potyčky v ulicích města. Policie zadržela 23 lidí. Ozývají se ale kritické hlasy, že byla zaujatá.

Děkan FAMU omluvu policejního prezidenta v dopise přijal, případ za uzavřený ale nepovažuje. „Musíme to prostudovat a udělat k tomu závěr. Pro nás je to stále otevřená věc. Ještě to dáme prostudovat právníkovi a uvidíme,“ řekl s tím, že stále přetrvávají pochybnosti ve věci policejního postupu.

„Přístup policie se studentů a pedagogů dotkl. Samotný moment nebyl nijak dramatický, ale ten fakt, že vstoupili na svobodný prostor a ptali se přímo na to, kdo vyvěsil vlajku, s tím pořád ještě nejsme srovnaní, pořád k tomu hledáme vysvětlení,“ dodal.

O výsledcích policejního šetření bude ještě také jednat akademický senát fakulty.

ČRo, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme