Tůma vstupuje do politiky. Pražská TOP 09 ho schválí jako kandidáta na primátora

Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dnes večer vstoupí do politiky. Očekává se totiž, že pražský krajský výbor TOP 09 ho schválí jako lídra pražské kandidátky pro podzimní komunální volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Tůma - guvernér ČNB | Foto: Tomáš Adamec

Šéf pražské T0P 09 František Laudát potvrdil, že Tůma jako lídr strany pro podzimní komunální volby projde.

„Komplikace se schválením Zdeňka Tůmy na tento post neočekávám z důvodů, že toto jméno bylo komunikováno s lidmi z krajského výboru i se členy předsednictva velice důkladně,“ uvedl Laudát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou pražské T0P 09 Františkem Laudátem ve Světě o druhé

„Spíše jsme se obávali, že naši nabídku nebude akceptovat. Nakonec se povedlo po poměrně dlouhých jednáních pana Tůmu přesvědčit, že by se mohl stát naším lídrem,“ dodal.

Od bývalého guvernéra ČNB Laudát očekává především nový styl politiky. „Aby se nakládalo s městským majetkem a s městskými financemi seriózním průhledným způsobem a aby se klienti radnice setkávali se slušným chováním,“ zdůraznil.

V komunálních volbách by Tůma měl soupeřit s bývalou náměstkyní primátora Markétou Reedovou, která povede ve volbách Věci Veřejné, a také zastupitelem z Prahy 2 Jiřím Dienstbierem mladším. Toho do čela kandidátky vybrali sociální demokraté. Dientsbier nevnímá Tůmu jako hlavního soupeře.

„TOP 09 není příliš naší konkurencí, to je spíše konkurence Občanské demokratické strany. Já očekávám, že oni mezi sebou budou svádět souboj o první místo v pravicové části spektra. My bychom samozřejmě byli rádi, kdybychom porazili obě dvě tyto strany,“ řekl Dientsbier.

ODS lídra teprve hledá. Může ji to poškodit

Kdo z občanských demokratů vyzve bývalého guvernéra ČNB, není zatím jasné. Strana svého lídra ještě nezveřejnila. Jak ve vysílání Radia Česko řekl předseda pražské ODS Boris Šťastný, rozhodnutí padne počátkem srpna.

„Sociální demokraté podobně jako občanští demokraté jsou velkou stranou s jasnými postupy, s velkou členskou základnou, a my to nemůžeme udělat jako TOP 09, že někdo z vedení ukáže prstem na toho či onoho a ten se automaticky stane lídrem. U nás to má nějaký postup, je to demokratické hlasování a my jsme s tím takto počítali, že v průběhu srpna k němu dojde,“ podotkl Šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nominacích pro komunální volby v Praze hovořil ve Světě o druhé komentátor ČRo Petr Nováček

Zdeněk Tůma je považován za velkou hrozbu pro úspěch pražské ODS v podzimních komunálních volbách. Politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček připomněl, že občanští demokraté nemají v Praze silné kandidáty.

„S výběrem kandidátů mezi občanskými demokraty v Praze nemůže nebýt potíž, protože je to pražská ODS, která v minulých letech zcela vyčnívala ze strany, zejména bohužel v negativním smyslu. Zúčastnila se všech možných afér, ať už pravdivých, nebo domnělých,“ uvedl Nováček.

Ačkoliv pražská ODS už přistoupila ke změnám ve vedení, podle Nováčka se nic podstatného neudálo: „Je to zřetelné i pokud jde o určitý distanc mezi Petrem Nečasem a jeho lidmi a mezi pražskou organizací. To je podle mě důvod, proč se pražské ODS bude obtížně hledat vhodný kandidát na funkci primátora.“

Jak dodal, vážnější soupeřkou pro Zdeňka Tůmu může být kandidátka Věcí veřejných Markéta Reedová. „Nevím, jestli bude rozhodující to, že začala se svojí kampaní jako první, ale v každém případě to jistá výhoda je. Je to zejména výhoda vůči ODS, protože kde kdo už někoho má, zatímco občanští demokraté zatím svého lídra hledají,“ poznamenal Petr Nováček.

Martin Hromádka, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme