Rozpad Babišova týmu. Po Prchalovi končí i Vořechovský a Bartha

Spolupráci se šéfem ANO Andrejem Babišem končí jeho mluvčí Vladimír Vořechovský. Informaci serveru Blesk potvrdil ve čtvrtek pro Deník N. Kromě něj odchází i Babišova dlouholetá spolupracovnice a šéfka volební kampaně Tünde Bartha.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:40 2. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm hnutí ANO, Centrum pohybové medicíny. Vladimír Vořechovský s Andrejem Babišem

Vladimír Vořechovský s Andrejem Babišem na sněmu hnutí ANO (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

„Je pravda, že jsme se s hnutím ANO dohodli na ukončení spolupráce ke konci února. Pro nás oba to bylo několik velmi náročných a zajímavých let spojených i s prací na Úřadu vlády,“ napsal pro iROZHLAS.cz Vladimír Vořechovský, mluvčí hnutí ANO. Podle Deníku N odchází oba ke konci února.

Oznámení jejich odchodu přichází den poté, co spolupráci s Andrejem Babišem ukončil po deseti letech marketér Marek Prchal. Důvodem podle něj nebyl výsledek prezidentských voleb, konec v marketingovém týmu hnutí ANO byl naplánován už před nimi.

Kdo je Vladimír Vořechovský

Změny na pozicích PR jsou málo. ANO musí řešit i politické směřování, hodnotí politoložka

Číst článek

Vořechovský se téměř deset let ve službách Andreje Babiše věnoval komunikaci s médii. Nejprve pracoval v Agrofertu, od roku 2015 pak v hnutí ANO. Byl také vedoucím odboru komunikace Úřadu vlády a mluvčím Babišova kabinetu. 

Babiš dříve uvedl, že v případě zvolení prezidentem by se Vořechovský pravděpodobně stal i jeho mluvčím na Pražském hradě.

Vořechovský pochází z Tábora, kde maturoval na česko-francouzském gymnáziu. Po jazykové škole absolvoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (2006).

Začínal jako redaktor zpravodajského webu iDNES.cz (1999 až 2002), poté devět let pracoval v televizi Nova, odkud v roce 2011 zamířil z pozice editora večerních zpráv do agentury Comunica, kde byl dva roky ředitelem PR. V roce 2013 pak nastoupil právě jako PR a marketingový manažer do Agrofertu.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová z ANO a Vladimír Vořechovský v dubnu 2015 při online chatu | Zdroj: Profimedia

Kdo je Tünde Bartha

Babiš před časem o své dlouholeté spolupracovnici mluvil jako o potenciální vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Bartha pracovala s Babišem už v době, kdy byl od ledna 2014 do května 2017 ministrem financí, tehdy byla vedoucí jeho kabinetu.

V prosinci 2017 si ji po jmenování premiérem vzal Babiš s sebou na Úřad vlády. Nejprve působila jako ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády, po jmenování Babišovy koaliční vlády v červnu 2018 a odchodu Radka Augustina z funkce byla pověřena řízením Úřadu vlády. Odešla s demisí Babišova kabinetu po volbách 2021.

Tünde Bartha (uprostřed) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bartha se narodila v Královském Chlmci na východním Slovensku kousek od hranic s Ukrajinou maďarským rodičům. Maturovala v Košicích, absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (2001), mezi roky 1998 a 1999 studovala i na budapešťské Univerzitě Loránda Eötvöse.

Po škole působila jako ředitelka cestovní kanceláře Mary Travel Agency, založila si také agenturu vozící maďarské turisty do Prahy. V letech 2010 až 2014 byla ředitelkou kanceláře a tajemnicí majitele společnosti BXR Partner Zdeňka Bakaly, předtím působila u jeho maďarského společníka Petera Kadase. Před příchodem k Babišovi byla krátce projektovou manažerkou startupového inkubátoru Creative Dock.

„Tünde je moje pravá ruka a trávíme spolu skoro celý pracovní den. Už jen to, že Tünde se mnou dokáže držet krok a ještě jí zbývá energie se se mnou hádat, vám napoví, jak je to ostrá ženská. A moc se jí omlouvám, protože když něco nefunguje, jsem na ni zlej. Ale mám ji rád a ona ví, že jsem z jiné planety,“ napsal o ní Babiš v červnu 2019 na facebooku.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme