Tuneláři z nemocnic za mříže, žádá Rath

Vláda podpoří Českou lékařskou komoru v boji proti tunelování nemocnic. Premiér Miloš Zeman tak podpoří návrh šéfa komory Davida Ratha na vytvoření útvaru, který by kontroloval hospodaření státních nemocnic. Rath žádá vládu, aby v akci Tuneláři z nemocnic za mříže zpracovala plán kontroly hospodaření nemocnic a připravila plán boje s korupcí a tunelováním ve státních nemocnicích. Rath vedení nemocnic obviňuje ze závažných chyb v hospodaření a některé managementy podezírá přímo z úmyslného tunelování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Po akci čisté ruce ve zdravotnictví volá Česká lékařská komora. Podle jejího prezidenta Davida Ratha totiž přibývá pokusů o tunelování nemocnic. Jak řekl, ředitelé nemocnic pokaždé hystericky křičí, když mají zvedat zdravotníkům platy - na druhou stranu je ale prý ale mnoho případů, kdy nemocnice jednoduše velmi špatně hospodaří.

Vláda podpoří Českou lékařskou komoru v boji proti tunelování nemocnic. Premiér Miloš Zeman tak podpoří návrh šéfa komory Davida Ratha na vytvoření útvaru, který by kontroloval hospodaření státních nemocnic. Vyplývá to z jejich dnešní společné schůzky. Premiér Zeman má ale poněkud odlišný názor na způsob zřízení takového útvaru. "Já si myslím, že není nutné zřizovat na ministerstvu vnitra zřizovat zvláštní útvar, ale že je možné v rámci existujícího malé FBI, jak tomu Stanislav Gross říká, zřídit specializovanou skupinu na vyšetřování tohoto typu ekonomické kriminality."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Nezřídíme samostatný úřad

Nejsme proti privatizaci, říká Rath. Vadí nám ale tunelování. Rath tvrdí, že některé nemocnice se pouštějí do investic pochybného významu, jiné zase převádějí své výdělečné provozy na soukromé firmy a zůstává jim jen zadlužený majetek. Takové snahy se podle něj objevily například v Ústí nad Labem, Rokycanech, nebo České Lípě.

Ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Tvrzník, který chtěl podobným způsobem vyčlenit dialýzu, se ale takovým nařčením brání. "Nemocnice nemá peníze na obnovu přístrojového vybavení," uvedl. Podle Ratha se ale nemocnice jenom vymlouvají. Banky prý nemocnicím rády půjčí, navíc ohroženi mohou být podle něj pacienti, kterým zadlužená nemocnice nebude moci schopna dát patřičný servis. S tím ředitel Tvrzník rozhodně nesouhlasí. "To je naprostý nesmysl," dodává.

Rath nechce spekulovat o tom, jestli je za rozhodnutím ředitelů neschopnost, nebo korupce. Každopádně je to podle něj vážné natolik, že chce o všem informovat premiéra Miloše Zemana a požádá ho, aby zakročil. "Budeme chtít, aby se vláda zamyslela a vypracovala program, kterému pracovně říkáme Tuneláři z nemocnic za mříže," řekl Rath.

Proti obviněním ze strany vedení České lékařské komory se ohradila Asociace nemocnic, která zásadně odmítá, aby vedení nemocnic byla paušálně kriminalizována. Davida Ratha současně vyzvala, aby v případě, že má konkrétní poznatky o trestné činnosti, podal trestní oznámení. "Opakovaně jsem inicioval celou řadu akcí, které měly vést k tomu, aby jakékoli náznaky nějaké trestné činnosti byly zjištěny, analyzovány a byly vyvozeny důsledky proti těm, kteří se nějakým způsobem nemravně chovají", řekl Radiožurnálu předseda asociace Jan Burian.

Markéta Kaclová, Vlasta Valentová, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme