Tunelování Neographu zatím bez trestu. Soud zprostil obžaloby svědky proti Rittigovi

V kauze tunelování papírny Neograph zatím nikdo potrestán nebude. Pražský vrchní soud zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího, který původně dostal roční podmínku a dvouletý zákaz činnosti. Obžaloby byl zproštěn i jeho otec, s kterým svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi v kauze údajně předražených jízdenek od Neographu pro pražský dopravní podnik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Praze

Vrchní soud v Praze | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Sitta junior založil v prosinci 2009 firmu Avium Partners, jeho otec v září 2010 společnost Nanograph. Obžaloba tvrdila, že to udělali v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu.

Avium Partners papírně údajně vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí, Sitta starší prý zase využíval její majetek či stroje pro výrobu v Nanographu. Firmě tak podle obžaloby Sittové způsobili škodu 8,2 milionu a 2,9 milionu korun.

Obětoval jsem tomu osobní i profesní život, říká spolupracující obviněný Kubiska z kauzy Oleo

Číst článek

Sittové a třetí obžalovaný advokát Martin Kohout byli definitivně zproštěni obžaloby v kauze kolem Avium Partners. "Skutek nebyl trestným činem," vysvětlila předsedkyně odvolacího trestního senátu Kateřina Jonáková. Soud však vrátil k novému projednání část kauzy, ve které figuruje pouze Sitta junior.

Obžalovaní vinu dlouhodobě odmítají. Sittové stíhání označili za mstu lidí kolem Rittiga. Sitta junior v pondšlí několikrát prohlásil, že nikdy nelhal. "Nikdy jsem nepoužíval šifrovací telefony nebo offshorové společnosti jako ti, co na mě ukazují," prohlásil Sitta. Jeho otec uvedl, že je stíhán za to, že přerušil penězovod z pražského dopravního podniku.

Mladší ze Sittů se v roce 2009 obrátil na policii s tím, že Neograph zasílá provizi 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik společnosti Cokeville Assets, přičemž peníze dostává Rittig. V této kauze si později vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl obvinění i někdejší spolumajitel Neographu Jan Janků. Policie v této kauze nedávno navrhla obžalovat 18 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme