Turecko propustilo Farkase a Všelichovou. Po příletu nastoupili na dva týdny do karantény

Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, byli propuštěni na svobodu. Zpět do Česka přiletěli v pátek v podvečer vojenským speciálem. Z kbelského letiště je odvezla sanitka na lékařskou prohlídku. Po ní nastoupí do čtrnáctidenní karantény.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:20 24. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas | Foto: Janusz Konieczny

Na sociálních sítích Babiš poděkoval Bezpečnostní informační službě (BIS) za roli, kterou v kauze sehrála. Premiér uvedl, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl, že propuštění uvězněných je výsledkem ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. „Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch,“ uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.

Klid od médií

Podle Babiše k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře i jejich pozdější setkání na světových fórech. „Děkuju ministerstvu zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek,“ řekl premiér novinářům později při návštěvě Chebu. Dodal, že zdravotní stav propuštěných nejprve zkontrolují lékaři. „Bylo by dobré, kdyby jim média dala trochu klidu, aby se dali do pořádku,“ uvedl. Jejich stav zároveň označil za dobrý.

V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský. Do vyjednávání se podle něj zapojili vedle Babiše i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. „Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo,“ řekl Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uváděli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

Nešlo o výměnný obchod

Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že osobně poděkoval za propuštění dvojice svému tureckému protějšku. Poděkování za korektní jednání a vstřícnost vyjádřil Turecku i premiér Andrej Babiš v prohlášení, které zveřejnil úřad vlády.

Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.

Petříček řekl, že rodiny byly o propuštění informovány. Dvojice po návratu podstupuje lékařské vyšetření a pozorování v české nemocnici. Čeká je také dvoutýdenní karanténa. Ministr podotkl, že Farkas trpěl během věznění zdravotními problémy. Všelichová je v lepším zdravotním stavu, ale tři a půl roku věznění poznamená každého, řekl Petříček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme