‚Ti, kdo operaci nazývají válkou, se dopouštějí zrady.‘ Turecko zatklo 121 lidí za kritiku operace v Sýrii

Turecké úřady zadržely 121 lidí, kteří na sociálních sítích vyjádřili nesouhlas s nynější tureckou operací na severovýchodě Sýrie. Informoval o tom turecký opoziční server Ahval s odvoláním na ministerstvo vnitra.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Identifikovali jsme 500 lidí, kteří kritizovali operaci Pramen míru, a 121 z nich jsme zadrželi,“ uvedl v pátek ministr vnitra Süleyman Soylu. Zatýkání dalších podle něj pokračuje. „Ti, kdo operaci nazývají válkou, se dopouštějí zrady. Války jsou mezi státy, toto je pouze akce na eliminování teroristů,“ dodal Soylu.

‚Kousíček od nich padaly bomby.‘ Kurdové žijící v Česku se bojí o blízké, USA viní ze zrady

Číst článek

Jako teroristy označuje Ankara příslušníky kurdských milicí, které v předchozích letech s podporou mezinárodní koalice pod vedením Spojených států výrazně přispěly k porážce teroristické organizace Islámský stát v Sýrii. Obvinění z terorismu odmítají.

Ankara zahájila dlouho plánovanou ofenzivu v severovýchodní Sýrii u tureckých hranic ve středu. Chce tam vytvořit bezpečnou zónu a přemístit do ní část ze 3,6 milionu Syřanů, kteří uprchli v předchozích letech před občanskou válkou do Turecka. Podle expertů je cílem Ankary zejména omezit vliv syrských Kurdů u turecké hranice, na jejíž druhé straně žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

Už ve čtvrtek turecká policie oznámila, že vyšetřuje 78 lidí, včetně dvou novinářů, kvůli příspěvkům na sociálních sítích kritickým vůči nynější turecké operaci v severovýchodní Sýrii. Podle serveru Ahval mohou být obviněni z podpory teroristické organizace.

Turecká policie ve čtvrtek také zadržela 11 lidí na demonstraci v Ankaře, jejíž účastníci protestovali proti turecké operaci v Sýrii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme