Záchranáři z Turecka se po jedenácti dnech vrátili zpět do Česka. Celkem vyprostili 78 mrtvých a dva živé

Na pražském Letišti Václava Havla přistálo v pátek v 16.40 letadlo s českými záchranáři, kteří pomáhali v tureckém městě Adiyaman s následky zemětřesení. Ze sutin vyprostili 78 mrtvých a dva živé lidi. Na letišti záchranáře přivítali ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či turecký velvyslanec v Praze. Záchranáři podle Rakušana udělali Česku velmi dobré jméno. Na facebooku záchranářům poděkoval také premiér Petr Fiala (ODS).

Praha/Adiyaman (Aktualizováno: 20:07 17. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranářské práce speciálních jednotek českých hasičů v troskách po zemětřesení v Turecku

Záchranářské práce speciálních jednotek českých hasičů v troskách po zemětřesení v Turecku | Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Zemětřesení, které 6. února postihlo jihovýchod Turecka a severozápad sousední Sýrie, si vyžádalo podle posledních údajů přes 45 000 obětí. Z toho víc než 39 672 mrtvých je podle informací Ankary v Turecku. Podle Světové zdravotnické organizace jde o nejhorší přírodní katastrofu v oblasti za poslední století.

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 42 tisíc. Ankara z trosek vyprostila 8 tisíc lidí

Číst článek

Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým vyrazil do Turecka v pondělí 6. února večer a nasazen byl nepřetržitě od úterý. „Patří jim obrovské díky. Předvedli, co čeští záchranáři dovedou,“ uvedl Rakušan.

Vnitro podle něj povolilo odlet v řádu hodin a Češi byli jedni z prvních, kdo na místo dorazili. Podle Rakušana se ukázala jako prospěšná cvičení, díky kterým se bezchybně zvládla logistika.

Účastníky mise označil Rakušan za hrdiny. „Udělali České republice skvělé jméno v podmínkách, které byly pro běžného civilistu nepředstavitelné,“ dodal. Práce byla smutná a deprimující, ale také odměněna štěstím, řekl Rakušan.

Minulý týden čeští záchranáři ze sutin zachránili dva živé lidi, další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny.

Humanitární pomoc

Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy byli vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. O víkendu se k němu připojili další dva hasiči, kteří přiletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci bylo především oblečení.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček na letišti řekl, že v tureckém městě Adiyaman odvedli záchranáři skvělou práci, kterou oceňují i místní. „Když si vezmeme celkový výkon všech 18 týmů v Adiyamanu, tak český tým odvedl 26 procent výkonů. Z pohledu Turecka téměř deset procent výkonů všech zahraničních týmů,“ řekl.

OVĚŘOVNA: Může za zemětřesení v Turecku seizmická bomba z USA? ‚Nesmysl,‘ říkají odborníci

Číst článek

Vedoucí českého týmu Jiří Němčík ocenil podporu, která se k záchranářům dostávala. „Všichni si byli vědomi v té obrovsky těžké situaci, co je naším cílem, nikdo neměl tendenci ani na chvíli polevit,“ řekl. Turecký velvyslanec v Praze Egemen Bagis poděkoval Česku a českým občanům za skutečné přátelství a solidaritu.

Němčík pak řekl, že záchranný tým viděl smysl i v tom práci dodělat a přesto, že pravděpodobnost nalezení živých byla mizivá, hledali až do konce. „Už to, že se nám podařilo nějakým způsobem přispět k tomu, že jsme mohli někoho zachránit, to je to nejvíc, co nás nakoplo,“ řekl.

Podle kynologa záchranného týmu Matěje Bartošíka místní reagovali nad očekávání. „Ta spolupráce byla perfektní, myslím si, že velmi kladně místní hodnotili to, že jsme jim přijeli na pomoc ze vzdálenosti přes 2000 kilometrů a že jsme si přivezli vše, abychom byli soběstační,“ řekl Bartošík. Podle něj jim místní armáda poskytla zázemí a zásobovala tým potravinami.

Letadlo společnosti Smartwings a dva letouny české armády dopravily v pátek do Turecka deky ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), spotřební zdravotnický materiál nakoupený z programu Medevac či 500 traumasetů od Českého červeného kříže.

Podle ministerstva vnitra zásilka obsahovala například obvazy, šití, rukavice, škrtidla, kanyly a chirurgické nástroje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme