Turistu zasypala u Božího Daru lavina

U Božího Daru v Krušných horách odpoledne spadla lavina. Uvolněná masa sněhu zavalila jednoho turistu. Záchranáři ho po dvou hodinách za pomoci vrtulníku vyprostili živého a pouze podchlazeného předali lékařům. Podle horské služby je lavina v Krušných horách naprosto ojedinělá věc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

Neštěstí se stalo necelé dva kilometry od Božího Daru u lyžařského areálu Neklid nad jednou z tamních roklí. "Mladý muž na sněžnicích vlastně odkrojil sněhový převis, který na něj spadl, a po dvanácti metrech pádu zůstal dva metry pod sněhem," popsal Radiožurnálu náčelník horské služby na Božím Daru Rudolf Chlad.

Náčelník horské služby ocenil duchapřítomnost turisty, který nepropadl panice a i pod tlakem sněhu si kolem sebe dokázal vytvořit prostor, aby mohl na mobilu vytočit číslo tísňového volání. Záchranáři okamžitě začali prohledávat místo sesuvu a po dvou hodinách se jim podařilo muže vyhrabat. Podle Chlada byl uvězněn pod asi dvoumetrovou vrstvou sněhu.

Na místě zasahoval i armádní vrtulník. Když byl muž vyproštěn, vytáhli ho záchranáři jeřábem na jeho palubu a transportovali na parkoviště nad sjezdovkou areálu Neklid, kde čekala sanitka, která ho přepravila do nemocnice v Ostrově. "Může mluvit o obrovském štěstí. Nic podobného tady za svou dlouhou profesní kariéru nepamatuji," poznamenal Chlad.

Extrémní množství sněhu z posledních dní způsobilo v neděli pád laviny i v Jeseníkách. Na turistické trase mezi Červenohorským sedlem a Kouty nad Desnou, která leží mimo lavinové pole, zasypala jednoho skialpinistu z Prahy. Muž zůstal ve sněhu zaklíněný až po hlavu a záchranářům trvalo hodinu, než ho ze sněhového sevření vyprostili.

Zdeněk Trnka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme