Turistu zasypala u Božího Daru lavina

U Božího Daru v Krušných horách odpoledne spadla lavina. Uvolněná masa sněhu zavalila jednoho turistu. Záchranáři ho po dvou hodinách za pomoci vrtulníku vyprostili živého a pouze podchlazeného předali lékařům. Podle horské služby je lavina v Krušných horách naprosto ojedinělá věc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

Neštěstí se stalo necelé dva kilometry od Božího Daru u lyžařského areálu Neklid nad jednou z tamních roklí. "Mladý muž na sněžnicích vlastně odkrojil sněhový převis, který na něj spadl, a po dvanácti metrech pádu zůstal dva metry pod sněhem," popsal Radiožurnálu náčelník horské služby na Božím Daru Rudolf Chlad.

Náčelník horské služby ocenil duchapřítomnost turisty, který nepropadl panice a i pod tlakem sněhu si kolem sebe dokázal vytvořit prostor, aby mohl na mobilu vytočit číslo tísňového volání. Záchranáři okamžitě začali prohledávat místo sesuvu a po dvou hodinách se jim podařilo muže vyhrabat. Podle Chlada byl uvězněn pod asi dvoumetrovou vrstvou sněhu.

Na místě zasahoval i armádní vrtulník. Když byl muž vyproštěn, vytáhli ho záchranáři jeřábem na jeho palubu a transportovali na parkoviště nad sjezdovkou areálu Neklid, kde čekala sanitka, která ho přepravila do nemocnice v Ostrově. "Může mluvit o obrovském štěstí. Nic podobného tady za svou dlouhou profesní kariéru nepamatuji," poznamenal Chlad.

Extrémní množství sněhu z posledních dní způsobilo v neděli pád laviny i v Jeseníkách. Na turistické trase mezi Červenohorským sedlem a Kouty nad Desnou, která leží mimo lavinové pole, zasypala jednoho skialpinistu z Prahy. Muž zůstal ve sněhu zaklíněný až po hlavu a záchranářům trvalo hodinu, než ho ze sněhového sevření vyprostili.

Zdeněk Trnka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme