Turistům v nouzi pomůžou i zastupitelské úřady členských zemí EU

I letos si statisíce Čechů a Češek sbalí kufry a pojedou na dovolenou do ciziny. A právě tam na ně číhají různé nástrahy. Zkontrolujte si doklady a vezměte si sebou dost peněz, radí ministerstvo zahraničí, které i letos připravilo pomoc pro cestovatele v nouzi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Punta - jeden z prvních hotelů ve Vodicích

Hotel Punta - jeden z prvních hotelů ve Vodicích | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Letní idyla na břehu moře se může nečekaně změnit v noční můru nebo minimálně velké potíže v cizím prostředí. Ministerstvo zahraničí proto apeluje:

„Aby občané jednali zodpovědně, aby cestovali zodpovědně, aby se na cestu řádně připravili, vybavili se potřebnými údaji, dostatečnými finančními prostředky a nespoléhali se na to, že jim konzulát například doplatí zbytek hezky rozjeté dovolené poté, co jim došly peníze, případně že jim bude rezervovat místo v atraktivní restauraci nebo jízdenku ve vlaku,“ říká náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rady pro bezpečnou dovolenou shrnul Martin Dorazín

„Naši občané se mohou obracet nejen na naše zastupitelské úřady a naše honorární konzuláty, ale i na ostatní zastupitelské úřady členských zemí EU, které jsou povinny jim pomoci v nouzi,“ dodává Galuška.

Nejčastějším problémem jsou v zahraničí ztráty dokladů, dopravní nehody a množí se i případy únosů dětí některým z rodičů. V nejčastěji navštěvovaných destinacích budou i letos otevřeny letní konzuláty.

„Letos jsme zřídili konzulární jednatelství ve Splitu a v Rijece v Chorvatsku, dále v Barceloně a v bulharském Burgasu,“ potvrdila vrchní ředitelka konzulární sekce Jana Reinišová.

Aktuální informace, rady a doporučení jsou na webových stránkách ministerstva zahraničí.

„V poslední době je dobré sledovat zejména region Blízkého východu a severní Afriky. Aktuálně Tunis, Egypt, tedy místa, kde se dá očekávat, že se může situace z bezpečnostního hlediska zhoršit,“ radí Reinišová.

V každém případě je užitečné registrovat se při cestách do zahraničí v dobrovolném systému DROZD, netrhat v exotické cizině květiny, nelovit motýly a dbát na kulturní odlišnosti.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme