Turisty na Šumavě odrazují blokády aktivistů, tvrdí starosta Modravy

Do oblasti Modravy a Srní na Šumavě by letos mohlo přijet až o polovinu méně turistů. Turisty by mohly odradit loňské blokády kácení smrků napadených kůrovcem. Prohlásil to dnes starosta Modravy Antonín Schubert.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modravské pláně

Modravské pláně | Foto: npsumava.cz

„Loňská blokáda má zpožděný efekt. Každý, kdo si objednává pobyt na Modravě, má zásadní otázku: ‚Bude tam zase v letošním roce probíhat blokáda? Nevíte? Tak my si zavoláme později.‘ Ubytovatelé se proto obrátili na obec, aby s tím něco udělala,“ řekl Schubert.

Zatímco loni už byla v tuto dobu ubytovací prázdninová kapacita na Modravě obsazena, letos je podle něj zaplněna jen z 50 procent. Podle Jaroslava Bláhy z Hnutí duha ale nedochází k poklesu návštěvnosti jen na Modravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Modravy Antonín Schubert a Jaroslav Bláha z Hnutí duha v pořadu Stalo se dnes

„To, že dochází k poklesu rekreační aktivity, je obecný trend v důsledku ekonomické situace. Nejsou přesná data pro srovnání Modravy a ostatních obcí v národním parku. Obecně ale lze říct, že tahle krize postihuje Národní park Šumava méně než třeba okolní oblasti,“ podotkl Bláha.

Nevylučuje ale, že se lidé kvůli blokádě skutečně ozývají. Otázkou ale podle něj je, co konkrétně lidem vadí. „Pokud já mám reflexe, tak jim spíše vadily policejní manévry na všech cestách na Modravě a některým návštěvníkům mohlo vadit i určité agresivní chování některých lidí přímo na Modravě, kteří propichovali lidem pneumatiky, protože si je spletli s ochránci přírody,“ poznamenal Bláha.

Nicméně Schubert to vidí trochu jinak: „Policejní manévry tu jsou kvůli blokádě. Ta je spouštěcím mechanismem,“ zdůraznil starosta Modravy s tím, že národní park nebyl vyhlášen proto, aby se v něm dělaly blokády. „Ekologičtí aktivisté jsou určitě společensky nutným prvkem, ale mohou si vymyslet jiné aktivity,“ řekl starosta.

S účastníky blokád se proto chce domluvit. „Vycházím z toho, že než stanovovat škody ve válce, předejít válečnému konfliktu. A lokalita Na Ztraceném se loni stala válečnou zónou a Modrava tím letos trpí. Proto jsem sezval všechny strany sporu a snažil jsem se zapůsobit tak, aby se našel takový kompromis, aby blokáda na Modravě v letošním roce nebyla. Jednání ještě nejsou u konce,“ dodal Schubert.

Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme