Exekuce a dluh na 50 let. Obec Turovice kvůli sporu se stavební firmou šetří i na veřejném osvětlení

Po osmi letech Okresní soud v Přerově ukončil soudní spor Turovic na Přerovsku se společností SKD stavební z Lipníka nad Bečvou. Firma obci stavěla dům pro seniory, v průběhu prací ale odstoupila od smlouvy. Malá obec kvůli tomu musela vrátit dotace i s penále. Teď je v exekuci. Celkový dluh přesáhl 80 milionů korun. Žalobou se Turovice domáhaly vrácení alespoň části zaplacených peněz. Jenže neuspěly a musejí platit soudní výlohy.

Turovice (Přerovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Lesy, pole, lovecká chatka, a dokonce i kaplička na návsi. To všechno už Turovice musely z obecního majetku rozprodat kvůli splacení svého dluhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turovice u soudu opět neuspěly

Už nyní tam v noci kvůli úsporám svítí jen každé druhé světlo veřejného osvětlení. A vypadá to, že další úspory bude obec muset ještě hledat.

788 928,55 Kč

Po osmi letech totiž nepravomocně prohrála soudní spor s lipenskou firmou SKD stavební, která jim stavěla dům pro seniory. Společnost jim žádné peníze vracet nemusí.

„Žalobkyně chtěla po žalované zpátky částku 788 928,55 korun. Ale protože jsme v řízení dospěli k názoru, že tam ten nárok není daný, tak to musí zaplatit obec,“ uvedla soudkyně přerovského soudu Jana Výkrutová.

Rozestavěný dům pro seniory v Turovicích | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Právní zástupce stavební společnosti Vít Lukáš tak od soudu odcházel spokojený. „Bylo vyhověno všem našim požadavkům,“ komentoval.

V Turovicích rozhodnutí soudu přijal nezávislý místostarosta Radmil Tomčík rezignovaně. „V téhle chvíli to asi komentovat nemohu, protože nemáme oficiální stanovisko soudu, takže si počkáme na oficiální vyjádření,“ řekl pro Český rozhlas Olomouc.

Pro Turovice je to už druhá neúspěšná žaloba, kterou na stavební společnost podali. V té první usilovali o dodržení povinnosti dostavět dům pro seniory. Soudy ji ale zamítly a jejich rozhodnutí potvrdil i Nejvyšší soud. Obec tak svoje dluhy podle místostarosty bude splácet minimálně 50 let.

Přesto tu podle něj obyvatel stále přibývá. „Paradoxně jsou případy, kdy se sem lidi z Přerova přistěhovali. Nevím, čím to je, ale je to tak. Turovice jsou super místo,“ uzavírá Tomčík.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme