Vyjednávání o dole Turów pokračuje. Česko s Polskem hledají řešení po telefonu, uvedlo ministerstvo

Jednání o česko-polské dohodě ohledně dolu Turów pokračují telefonicky. V pondělí to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Uvedla, že strany hledají přijatelné řešení. Až nastane posun, oznámí výsledek. V pátek polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová a liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) uvedli, že země potřebují čas, aby se s kompromisy mohli seznámit všichni účastníci.

Praha/Varšava (Aktualizováno: 15:02 8. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokračuji neshody o rozšiřování polského dolu Turów.

Pokračuji neshody o rozšiřování polského dolu Turów. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jednání pokračují napřímo, telefonicky, mezi ministrem Richardem Brabcem (ANO), hejtmanem Martinem Půtou, zástupci českého ministerstva zahraničních věcí a polskou ministryní Annou Moskwovou,“ uvedla Roubíčková.

„Obsahem je hledaní řešení, které bude oboustranně přijatelné, a hlavně českou stranu hranice ochrání před vlivy těžby na životní prostředí a zdraví lidí. Jakmile dojde k posunu, samozřejmě výsledek oznámíme,“ dodala mluvčí.

V pondělí žádný posun s nějvětší pravděpodobností nenastane. Česko a Polsko potřebují více času k dosažení dohody ohledně Turówa, uvedla podle agentury Reuters polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. 

Moskwová uvedla, že je zapotřebí více času. „V polovině tohoto týdne se vrátíme s informacemi pro veřejnost,“ uvedla ministryně v prohlášení. Dodala, že Varšava čeká na písemný návrh české strany ohledně dohody.

Spor o výpovědní lhůtu

Uzavření mezivládní dohody brání spor o výpovědní lhůtě. Pro Česko není podle dřívějších vyjádření dotčených resortů přijatelné, že polská strana v závěru jednání přišla s požadavkem možnosti výpovědi smlouvy po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení pokračovat dalších 23 let.

Výměna v polské vládě. Odchází i ministr životního prostředí, který jednal s Českem o Turówu

Číst článek

Konkrétní rozhovory o smlouvě začaly v červnu, na začátku října ale byly přerušeny. Dohoda by měla vést ke stažení žaloby, kterou Česko na Polsko kvůli dolu Turów a jeho rozšíření podala k Soudnímu dvoru EU.

Tento soud v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole, a to až do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se v únoru na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v Libereckém kraji.

Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Polsko podalo návrh na zrušení květnového rozhodnutí o pozastavení těžby. Unijní soud Polsku 20. září uložil pokutu půl milionu eur, tedy asi 12,6 milionu korun, za každý den pokračování těžby.

Nový návrh?

Polský list Rzeczpospolita v pátek uvedl, že Poláci předložili nový návrh. Podle deníku se má návrh týkat sporu ohledně platnosti a možnosti vypovězení smlouvy. Detaily však list neuvedl.

Proti možnému uzavření dohody se v pondělí opět vymezili zástupci platformy Společně pro vodu a některých ekologických organizací. Zopakovali, že současná verze dohody Česko před dopady těžby v dole neochrání.

Vyzvali proto české vyjednávače a vládu k nesouhlasu s dohodou. Podle platformy by se schválením špatné dohody vláda dostala do přímého rozporu se zájmy Česka a porušila povinnosti vyplývající z Ústavy i českého a evropského práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme