Tusk míří do Prahy. Se Sobotkou bude jednat o reformách britského členství v EU

Do Prahy dnes přijíždí předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéf unijních summitů chce od premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD získat souhlas s navrhovanými reformami britského členství v Evropské unii. Na konci týdne o nich bude jednat summit v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí prezident Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Foto: European Parliament

Odchod Británie z Evropské unie je podle Donalda Tuska reálná možnost. Předseda Evropské rady těsně před dnešní návštěvou Prahy varoval celou Evropskou unii, aby se začala celým problémem vážně zabývat.

„Došli jsme do kritického bodu a je nejvyšší čas, abychom začali naslouchat jeden druhému. Nebezpečí rozbití EU je reálné a co je rozbité, to už se nedá spravit,“ varoval Donald Tusk po návštěvě Bukurešti.

Předseda Evropské rady objíždí v těchto dnech většinu hlavních evropských měst a jedná o navrhovaných reformách britského členství v unii.

Česká republika měla největší výhrady k omezení zaměstnaneckých výhod pro občany ostatních unijních zemí, kteří pracují v Británii. Navrhované řešení v podobě takzvané záchranné brzdy Česku v zásadě nevadí.

„Navrhovaná brzda je pro nás přijatelná, pokud se bude týkat jenom nově příchozích, čili pokud nebudeme měnit pravidla pro ty, kteří už dneska v Británii pracují,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Opatření, které by členským státům umožnilo dočasně omezit vyplácení příspěvků, by se ale podle české vlády nesmělo uplatňovat příliš dlouho.

„Jít někam dál než za nějakých pět až sedm let v součtu by bylo naprosto nepřijatelné,“ zdůraznil Tomáš Prouza.

Donald Tusk věří, že se unijní lídři shodnou na podobě reforem už na nadcházejícím bruselském summitu. Britský premiér David Cameron chce pak pomocí dohody s unií přesvědčit Brity, aby v referendu hlasovali pro setrvání země v evropské osmadvacítce.

Ondřej Himmer, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru