Tuzemák s metanolem byl připraven k prodeji, zabít by mohl tisíce lidí

Tuzemák vyrobený Likérkou Drak obsahoval podle výsledků analýzy 50 procent metanolu. Lahve s mimořádně toxickým obsahem objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce minulý čtvrtek ve Zlíně. Podle inspektorů by mohlo množství metanolu zabít tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol z likérky Drak byl v obchodě v Ruské ulici v Děčíně pravý

Alkohol z likérky Drak byl v obchodě v Ruské ulici v Děčíně pravý | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Laboratorní analýza v tomto výrobku potvrdila přítomnost metanolu ve výši 50 procent ze všech alkoholových složek. To znamená, bylo tam stejně metanolu jako etanolu. Jedná se o mimořádně vysokou koncentraci a ta látka je vysoce toxická,“ potvrdil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Zhruba 7600 lahví o obsahu téměř půl litru a s etiketou chvalčovské likérky bylo zabaleno a připraveno k expedici do maloobchodní sítě. Policisté teď zjišťují, jak se jed do alkoholu dostal, a očekávají stanovisko celní správy v otázce možného krácení daně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí SZPI Pavel Kopřiva přiblížil nález lahví s velmi nebezpečnou směsí metanolu

Na skladiště v nebytových prostorách ve zlínské lokalitě Rybníky upozornil anonym. Sklad je teď zajištěn, aby nedocházelo k manipulaci s lahvemi, a pokračuje testování lihovin.

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga považuje nález inspekce za nesmysl. Osobně prý ještě od státního orgánu vyjádření nedostal a dozvěděl se vše z médií. Od majitele skladu si teď vyžádal plnou moc k jednání s inspekcí.

Čaniga trvá na analýze více vzorků, protože podle něj mohlo dojít k chybě. „A taky to tam mohl někdo donést, že, dneska nemůžete vyloučit nic,“ dodal.

Padělky etiket Likérky Drak se objevily na obalech jedovatého alkoholu už na počátku metanolové aféry. Podle Kopřivy ale existuje několik významných indicií, že tentokrát se jedná o originální produkci.

Objev podezřelého skladiště

Minulý týden narazili inspektoři a celníci v neregistrovaném skladu distribuční společnosti Verdana na více než 30 tisíc lahví a plastových kanistrů, kterým na obalu chyběly řádně vyznačené výrobní šarže. Nedalo se proto jednoznačně určit, odkud alkohol pochází a jak je starý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Roman Verner zjišťoval podrobnosti o nebezpečném alkoholu

„Lihovinu, která není označena šarží, nelze spárovat s jakýmkoli typem průvodní dokumentace, která by prokazovala původ lihu, například. Byly tam zjištěny i další podezřelé okolnosti,“ uvedl Kopřiva.

Inspekce proto okamžitě zakázala distribuci více než 56 tisíc litrů alkoholu a odeslala několik vzorků na laboratorní analýzu. Teď se ukázalo, že nejméně ve dvou vzorcích byl metanol s etanolem míchán zhruba půl na půl.

Čaniga minulý týden ve vysílání Radiožurnálu připustil, že část zboží měla šarže špatně čitelné. Dodal ale, že lahve byly okolkované a řádně zdaněné.

Společnost Verdana z Bystřice pod Hostýnem je výhradním distributorem produktů Likérky Drak pro celou Českou republiku. Její jednatel sliboval rychlou nápravu nedostatků a dodání průvodní dokumentace k alkoholu. Sklad podle něj nemusel být registrovaný, protože neslouží k výdeji zboží.

Unie výrobců lihovin v reakci na metanolovou aféru navrhuje vládě zakázat prodej alkoholu na stáncích, zavést celní dozor ve výrobě a kolky pro výrobky pěstitelských pálenic.

Michal Záboj, Radiožurnál, Kristina Winklerová, Roman Verner, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme