Tvrdík musel zrušit návštěvu našich vojáků v Kosovu

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík musel kvůli špatnému počasí zrušit krátkou předvánoční návštěvu u československé jednotky v Kosovu. Jeho letadlo muselo přistát v makedonském Skopje. Letiště v kosovské Prištině nepřijímá a spojení po silnici je odříznuté kvůli náledí. Jak ministr Tvrdík řekl Radiožurnálu, lituje toho, že jeho snaha zpříjemnit československé jednotce předvánoční čas, přišla vniveč. Let vojenského speciálu byl odkloněn do makedonského Skopje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled do polní nemocnice

pohled do polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Vystoupilo z něj 60 kosovských dětí, které strávily dva týdny pobytu v České republice, v Bedřichově v Čechách. Ty nyní čekají na další transport do sousedního Kosova. Z československé jednotky sem do Skopje přijede zřejmě vojenské vozidlo, aby převzalo osobní poselství od ministra Tvrdíka, ovšem přeprava početné delegace a novinářů přes pohraniční hory autobusy není v tuto chvíli možná. Plánovanou návštěvu českých a slovenských vojáků v Kosovu zrušil také kosovský premiér Mikuláš Dzurinda.

Součástí oficiálního programu obou delegací byly informace o plnění úkolů 500 českých a slovenských vojáků v Kosovu. Ministr Tvrdík se měl krátce setkat i s velením všech jednotek KFOR v Prištině. Ovšem hlavním cílem krátké předvánoční návštěvy bylo posílení morálky vojáků v době, kterou by jinak mohli trávit v rodinném kruhu.

Podle starosty kosovské obce Štedim Imera Ahmetiho ale naši vojáci pomáhají obyvatelům i s budováním silnic a domů. "Nejdřív potřebujeme vybudovat cesty, prakticky se totiž nemůžeme dostat do města. Chybí autobusová doprava. Hned potom bychom potřebovali nějaké zdravotnické zařízení. Máme tady sice budovy nemocnice, ale ještě nefunguje."

Československý prapor je složen ze čtyř set chrudimských výsadkářů a stovky členů Martinského praporu rychlé reakce. Vojáci jsou součástí mezinárodního kontingentu mírových sil OSN a mají se podílet na zajištění bezpečnosti v zemi zmítané národnostními spory.

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme