Tvrdík: Náš vzdušný prostor ochráníme

Náš vzdušný prostor před teroristickým útokem při listopadovém summitu NATO ochráníme - s takovým závěrem dnes vystoupil ministr obrany Jaroslav Tvrdík po skončení ostrého cvičení našich a aliančních vzdušných sil. Přiznal ale, že při vydání rozkazu k sestřelení dopravního letadla plného cestujících, které ovládají teroristé, měl i při dnešní simulaci otřesné a těžko popsatelné pocity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík | Foto: Stanislav Zbyněk

Při listopadovém summitu NATO v Praze budou naše a alianční letadla 24 hodin ve vzduchu. Nebudou jen připravena v pihotovosti na letištích. Reakční dobu od okamžiku zjištění narušitele ve vzduchu k samotnému zásahu musíme počítat na vteřiny, řekl dnes ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Sám ale přiznal, že rozkaz k sestřelení teroristy ovládaného dopravního letounu, který během dnešní simulace vydal, by v reálu zažít nechtěl za žádnou cenu. "Jestliže ve vlastním národním středisku v nasimulované situaci je stihač za dopravním letounem plným lidí, víte, že směřuje k Praze, tak mi věřte, že to, co se vám honí hlavou, je nepopsatelné."

Přestože se na ochraně našeho vzdušného prostoru během listopadového summitu NATO budou podílet také alianční letadla, právo na vydání rozkazu k sestřelení budou mít naše - tzv. národní - autority, tedy ministr obrany, jeho první náměstek a ještě minimálně jedna osoba, pravděpdobně velitel vzdušných sil české armády.

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme