Tvrdík zavelel k historické reformě české armády

Dneškem oficiálně začíná reforma naší armády. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odstartoval v pražském Kongresovém centru svými rozkazy před třemi tisícovkami velitelů největší změnu ozbrojených sil, jakou kdy naše vojsko prožilo. Na jejím konci, tedy do roku 2006, by v Česku měla vzniknout plně profesionální, menší a mladší armáda s 35 tisícovkami vojáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík | Foto: Michal Kamaryt

Cílem reformy, kterou v listopadu schválila i vláda, má být zefektivnění, zeštíhlení a především úplná profesionalizace vojska. Plně profesionální armádu má od roku 2007 tvořit asi 35.000 vojáků a do 10.000 civilistů. Dnes armáda čítá asi 65.000 lidí. Výrazně se sníží také počet vojenských posádek a radikální změny čekají armádu rovněž v oblasti řízení a velení.

Trendem má být odklon od těžké techniky a naopak orientace na sofistikované protichemické a průzkumné jednotky. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka to s sebou přinese celou řadu problémů. "Nebál bych se říct, že se bude muset postupně ve čtyřech letech změnit taková stovka rozkazů a nařízení, které v resortu obecně platí, a bude muset logicky změnit všech pět základních branných zákonů," připomněl ministr.

Jaroslav Tvrdík potvrdil záměr NATO vybudovat v Česku speciální základnu pro boj s chemickými zbraněmi. Podle něj to souvisí se čtrnácti závazky, které přijala naše armáda na nedávném summitu Severoatlantické aliance v Praze. "Je to věc, ve které máme podporu osobně generálního tajemníka aliance, Spojených států i řady dalších zemí, a jsme mu skutečně blízko. Ve chvíli, kdy takový návrh začne být pravděpodobný, s ním logicky předstoupím do vlády a do parlamentu ke schvalovací proceduře," uvedl.

Armádu čekají také velké personální změny. Během první fáze reformy odejde ze služeb vojska 14 tisíc občanských zaměstnanců. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík chce proto těmto lidem zajistit náležité odchodné podobně jako vojákům. ?Nemůžeme se rozdělit třetím lednem 2003 na černé a bílé, na perspektivní a neperspektivní. Pro lidi u útvarů, které rušíme, musíme nabídnout na jejich konci odpovídající ocenění formou vyslání do škol, kurzů, stáží a misí v zahraničí či jinými metodami personální práce," řekl.

Tvrdík rovněž vyhlásil boj všem lidem, kteří chtějí poškozovat její jméno. Šéf resortu tak chce odvrátit co nejvíc afér s vojskem spojených. "Nemůžeme si dovolit měsíce a někdy léta nechat jako součást našich organických struktur vojáky, kteří se prokazatelně provinili a kteří nám za takovéto situace doslova rozkládají morálku uvnitř útvaru, u kterého slouží," prohlásil ministr.

Na velitelské shromáždění přišel i prezident Václav Havel. Připomněl, čím česká armáda musela projít - hlavně při rozpuštění Varšavské smlouvy a také při dělení československé federace. "Nemálo toho máte před sebou, protože se blíží největší reforma, kterou kdy armáda prožila," zdůraznil prezident.

Premiér Vladimír Špidla ocenil úsilí armády při překonávání srpnových povodní. Kritizoval ale pomalost, s jakou se vojsko zbavuje přebytečného majetku, a nereálné projekty modernizace techniky. I proto je podle Špidly třeba vojsko reformovat.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme