Tvrzení o Babišově zfalšovaném svazku StB je podle historika nevěrohodné

Svazek, který má dokládat spolupráci Andreje Babiše se Státní bezpečností, je podle bývalého důstojníka tajné služby Andreje Kulhy zfalšovaný. Řekl to v rozhovoru pro týdeník Euro. Kulha měl v 80. letech spis na starosti. Tvrdí, že kolegové svazek zfalšovali, aby si ulehčili práci. Podle historika Radka Schovánka však jde o účelové prohlášení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

„To nedává žádný smysl, protože by riskovali mnohaleté vězení,“ tvrdí historik Radek Schovánek a pokračuje:

„Jestli před soudem svědčí ve smyslu ano, tehdy jsem dlouhodobě vědomě lhal svým nadřízeným, falšoval jsem dokumenty, za které jsem byl placený, falšoval jsem úřední listiny. Proč bychom těm lidem dnes měli věřit?

Já se domnívám, že je potřeba, aby aspoň jeden takový člověk, který takto křivě svědčí před soudem, byl usvědčen ze křivého svědectví.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O svazcích STB mluvil na Radiožurnálu historik Radek Schovánek

Podle Schovánka je zpráva nevěrohodná, protože není možné zfalšovat tak rozsáhlý materiál.

„Dá se zfalšovat dokument, nedá se zfalšovat systém. Není možné, aby se zfalšovaly tři svazky, aby se to dělalo dlouhodobě, aby kontrola tak fatálním způsobem selhala,“ říká.

Šéf ANO Andrej Babiš by měl mimo jiné kvůli soudnímu sporu se slovenským Ústavem paměti národa problém získat lustrační osvědčení. Podle ústavu byl agentem StB.

Lustrační osvědčení by přitom zřejmě požadoval prezident Miloš Zeman, pokud by měl Babiše jmenovat ministrem.

Podle Babiše ale řešení je. „Pan prezident je toho názoru, že to řeší účinnost zákona o státní službě,“ řekl Babiš Českému rozhlasu s tím, že změna účinnosti zákona o státní službě může být přijata rychle.

Vladimír Kroc, Zuzana Hálová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme