Tvůrci filmu Good Bye, Lenin! u soudu podruhé neuspěli

České politické strany se v kampani snažily voliče oslovit a nalákat nejrůznějším způsobem. Občanská demokratická strana třeba rozdáváním DVD se snímkem Good Bye, Lenin! Německým tvůrcům této hořké komedie o jedné velké dějinné změně se to vůbec nelíbí. Tvrdí, že ODS porušila duševní vlastnictví a neoprávněně snímek použila k politické propagandě. Celá kauza má teď další pokračování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Good Bye, Lenin!

Good Bye, Lenin! | Foto: goodbyelenin.cz

V pondělí zamítl Městský soud v Praze už druhý návrh německých filmařů na předběžné opatření proti rozdávání DVD s filmem Good Bye, Lenin! Režisér Wolfgang Becker, který se podílel i na scénáři, tvrdí, že soud vůbec nevzal v potaz, že právě on je držitelem vlastnických práv k tomuto dílu.

"Naše interpretace německého překladu rozsudku je taková, že soud a další subjekty podnikly všechno pro to, aby se kauzou nemusely zabývat. Schovávaly se za různé formální nedostatky, jen aby už bylo po volbách," řekl Českému rozhlasu v Berlíně producent filmu Stephan Arndt.

Jeho společnost XFilme prodala práva k filmu Good Bye, Lenin! českému distributorovi, firmě Hollywood Classic Entertainment. Ta měla snímek uvést do kin a vydat na DVD. Distributor ale půl miliónu nosičů prodal za symbolickou cenu jedné koruny za kus Občanské demokratické straně. Ta pak tato DVD, na kterých byly kromě filmu i její volebními spoty, v rámci předvolební kampaně zdarma rozdávala.

"Já a moje producentská firma jsme distributorovi řekli: 'To jsme vám ale přece nedovolili?!' Nosiče navíc prodali za tři eurocenty za kus, což je směšné, když si uvědomíte, že se v Německu film prodává za 9 eur. Navíc ODS porušila autorská práva, když dala dílu úplně jiný význam. To je, jako bych vzal obraz Mony Lisy a udělal z něj pornografický snímek. Došlo ke zneužití uměleckého díla," stěžuje si Stephan Arndt.

Poprvé soud návrh německých filmařů odmítl kvůli formálním nedostatkům. Podruhé usoudil, že předběžné opatření už nemá význam, protože do 22. května už bylo rozdáno všech 500 tisíc nosičů. To alespoň tvrdil právní zástupce ODS.

"Máme svědectví soudního vykonavatele z Prahy, tedy veřejné osoby, který viděl, jak Občanská demokratická strana ještě 22. května DVD rozdávala. Náš český právní zástupce se snažil najít notáře, který by svědecky potvrdil, že distribuce DVD dál pokračovala. Oslovil tři různé pražské notáře, a všichni jeho žádost odmítli," dodává Stephan Arndt.

Good Bye, Lenin! | Foto: goodbyelenin.cz

Ten už má za sebou jeden úspěšný právní souboj, ve kterém šlo o zneužití uměleckého díla ve volebním klání. Bývalý berlínský starosta Eberhard Diepgen zvolil pro svou kampaň motto "Diepgen rennt", tedy "Diepgen běží" podle úspěšného filmu "Lola rennt" - "Lola běží o život". Diepgena to tehdy stálo 300 tisíc eur, které filmaři poslali na dobročinné účely.

ODS říká, že film byl jen bonus

Šéf volební kampaně Občanské demokratické strany Jiří Šneberger v Odpoledním Radiožurnálu odmítl, že by německý film použili jako součást kampaně: "Dali jsme ho na DVD jako bonus pro lidi, kteří si ho vezmou. Ani jsme ho v žádných materiálech nepropagovali. Na DVD jsou naše volební spoty, naše materiály, a je tam uvedeno, že film je pouze jako bonus, jako dárek občanům, aby tam kromě politických materiálů měli něco navíc."

Disky strana distribuovala do krajů na počátku května a nevědí o žádném důkazu, že by se rozdávaly ještě 22. května, prý už v tu dobu byly rozdané. A co říká Šneberger na výtku, že ODS zneužila jen název filmu a úplně ignorovala jeho obsah? "Opakuji, že jsme ten film nepoužívali v žádných spotech, je pouze jako bonus. Představte si, že bychom si ty snímky koupili v normálním obchodě a rozdávali k volebním letákům - nevím, co by potom na to autor mohl říci. Máme podepsanou smlouvu a jak jsem ji viděl, cena za autorská práva je podstatně vyšší než uváděná 1 koruna."

Jan Rosenauer, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme