Dominik Feri, TOP 09. Foto Profimedia

‚Nevím, nečetl jsem, nemám brejle, kampaň.‘ 30 nejúspěšnějších tweetů českých politiků v roce 2019

Jan Boček |

Čtěte dále

Sociální sítě se staly politickým kolbištěm. Datový tým serveru iROZHLAS.cz prošel nejúspěšnější tweety českých politiků. Z dat vyplývá, že na twitteru jsou silní zástupci TOP 09 – nejpopulárnější zprávy Dominika Feriho nebo Miroslava Kalouska mají k 5000 sdílení a „lajknutí“. Naproti tomu premiér, prezident, tváře KSČM nebo SPD na této sociální síti zaostávají. Jejich nejúspěšnější příspěvky mají pozitivních reakcí nejvýše stovky.

Jak jsme měřili popularitu tweetů

Pro určení popularity tweetu sčítáme počet reakcí, tedy sdílení (retweet) a označení za oblíbené (favorite).

Seznam tweetů českých politiků jsme získali z nedávno spuštěné databáze vyjádření politiků na webu Hlídač státu. Oblíbenost tweetů jsme zjišťovali strojovým dotazováním přímo z twitteru. Facebook srovnatelnou službu nenabízí, popularitu tamějších příspěvků proto nesledujeme.

Za rok 2019 (bez posledních dvou týdnů) vybraní politici napsali 56 623 zpráv.

„Nevím, nečetl jsem, nemám brejle, kampaň,“ zní nejpopulárnější tweet českého politika za rok 2019. Jde o reakci poslance Dominika Feriho (TOP 09) na sněmovní vystoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) k auditu Evropské komise ohledně dotací pro firmu Agrofert. Na počátku prosince premiér poslancům zopakoval, že dosud neveřejný audit nečetl a evropské dotace vracet nemíní. Podobně se na dotazy serveru iROZHLAS.cz vyjádřila i řada poslanců ANO.

„Vy se tady vymlouváte, že jste to nečetl. Já vám tady řeknu konkrétní zdroj, klidně vám pošlu i odkaz. Příště se budete vymlouvat na co? Že je to moc dlouhé? Že by to měl být radši komiks?“ ptá se v připojeném videu Feri. „Vy si snad myslíte, že jsem sem přijel na tříkolce?“

Feriho emotivní vystoupení na twitteru nasdílely téměř čtyři stovky lidí, za oblíbený ho označilo přes pět tisíc. Pro srovnání, nejpopulárnější tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa má 139 tisíc sdílení a 260 tisíc oblíbených.

TOP 10

1. 386 sdílení, 5103 oblíbených

2. 360 sdílení, 3874 oblíbených

3. 201 sdílení, 3947 oblíbených

4. 1877 sdílení, 2003 oblíbených

5. 94 sdílení, 3659 oblíbených

6. 180 sdílení, 3512 oblíbených

7. 177 sdílení, 3426 oblíbených

8. 215 sdílení, 3370 oblíbených

9. 106 sdílení, 3432 oblíbených

10. 191 sdílení, 3240 oblíbených

11.-30. místo

Zatímco v první desítce je výběr stran poměrně rozmanitý, širší špičku ovládá TOP 09. Mezi třiceti nejpopulárnějšími tweety se vedle Feriho prosazuje tradičně výřečný Miroslav Kalousek, ale také nová předsedkyně strany Markéta Adamová.

Černé ovce

Komu naopak český twitter příliš nefandí, jsou premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman, Tomio Okamura nebo komunisti. Jejich nejpopulárnější letošní tweety mají jen několik set, u prezidenta několik desítek reakcí.

Andrej Babiš: 24 sdílení, 597 oblíbených

Miloš Zeman: 12 sdílení, 66 oblíbených

Za prezidenta ovšem na Twitteru často mluví jeho tiskový mluvčí.

Jiří Ovčáček: 13 sdílení, 261 oblíbených

Tomio Okamura: 70 sdílení, 324 oblíbených

Jiří Dolejš, KSČM: 2 sdílení, 237 oblíbených

Zvláštní pozornost si zaslouží příspěvek předsedy sněmovny Radka Vondráčka. Ten svou popularitou zdaleka převyšuje tweety předsedy strany Andreje Babiše, s 1877 retweety jde také o letošní nejsdílenější tweet kteréhokoliv českého politika.

Radek Vondráček, ANO: 1877 sdílení, 2003 oblíbených

Na první pohled přitom text nepůsobí jako „materiál“ na zvlášť populární příspěvek. Není emotivní ani zábavný a návštěva Srbska není téma, které by v Česku bůhvíjak rezonovalo. Vondráčkovy nesrbské tweety také vyvolávají o řád méně reakcí.

Odpověď, kde tweet nabral takovou popularitu, naznačuje detailnější pohled na účty, které jej sdílely. Velká část z nich si je nápadně podobná, mají několik desítek sledujících i sledovaných, nekonkrétní profilovou fotku a krátký nebo vůbec žádný popis účtu. Také tradiční blízkost Srbska a Ruska hraje pro domněnku, že Vondráčkovu tweetu pomohla některá z trollích farem.

Mimo hledáček článku zůstaly politické komentáře osobností mimo politické strany. Mezi nimi je zřejmě nejpopulárnější tweet generála Petra Pavla.

Petr Pavel: 247 sdílení, 3331 oblíbených

Nejpopulárnějším tweetům politiků mohou v Česku konkurovat také profily jejich dvojníků. „Falešný kníže“ se může pochlubit téměř 300 tisíci sledujících – šestkrát víc než skutečný Karel Schwarzenberg.

Falešný kníže: 383 sdílení, 4551 oblíbených

Jan Boček