Twitter zablokoval některé dezinformační weby. ‚Cenzura,‘ zlobí se Ovčáček

Sociální síť Twitter začala blokovat odkazy na některé dezinformační weby. Upozornil na to ve čtvrtek server Manipulátoři.cz. Při pokusu o vložení tweetu s odkazem síť napíše, že se něco pokazilo a že požadavek vypadá jako automatizovaný. Blokování se týkalo jak některých českých, tak i slovenských serverů.

Praha (Aktualizováno: 14:04 8. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří uživatelé Twitteru budou moci twítnou o 140 znaků obsáhlejší twít. | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Blokovaných bylo ještě ve čtvrtek večer téměř čtyřicet webů. Jejich seznam zveřejnil na twitteru ředitel nadačního Fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka z Univerzity Karlovy.

Mezi nimi jsou například Aeronet nebo AC24. Od středy do pátečního rána také nefungovaly odkazy na Parlamentní listy, které stejně jako další desítky stránek označila studie think-tanku Evropské hodnoty za manipulativní a dezinformační.

Parlamentní listy označily postup twitteru za cenzuru. „Během 14 tisíc tweetů nepřišlo ani jedno upozornění na jakékoli porušení čehokoli, najednou dojde k okamžité blokaci. Bez emocí lze říci, že počet lidí a organizací, kterým vadíme, překračuje hranice starého kontinentu,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel společnosti a předseda představenstva Jan Holoubek.

Jsme krůček od vytvoření simulované demokracie, prohráváme dezinformační válku s Ruskem, varuje expertka

Číst článek

Server provozuje vydavatelství Our Media, ve kterém vlastní většinový podíl senátor Ivo Valenta. Valenta je také majitelem hazardní skupiny Synot. Druhým vlastníkem je Michal Voráček.

Pokud se člověk odkaz na některý z blokovaných webů pokusí zveřejnit, objeví se upozornění: „Tento požadavek vypadá jako automatizovaný. V zájmu ochrany uživatelů před spamem a škodlivými aktivitami nemůžeme v tuto chvíli požadavek dokončit. Zkuste to ještě později.“

Problém se přitom zřejmě týkal především českých a slovenských stránek. „Zkoušel jsem namátkou polské a německé stránky, o kterých vím, a ty fungují,“ doplnil Šlerka.

Ovčáček: Cenzura a totalitní praktiky

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který sdílí mimo jiné odkazy na Parlamentní listy, označil blokování některých stránek za cenzuru a totalitní metody.

„Upozorňuji velmi důrazně společnost Twitter, že porušuje Listinu základních práv a svobod,“ napsal Ovčáček, který ve čtvrtek k tomuto tématu publikoval osm příspěvků.

„Pokud cenzurní opatření nezmizí, budu příští týden kontaktovat společnost Twitter oficiálním protestním dopisem. Zavádění totalitních praktik je absolutně nepřijatelné,“ dodal.

Ovčáčkova slova o porušení Listiny základních práv a svobod jsou ale podle ústavního právníka Marka Antoše lichá.

Odborníci chystají index dezinformačních webů, měl by fungovat jako ratingové agentury

Číst článek

„Svoboda projevu, která je zaručená Listinou základních práv a svobod, je garancí vůči zásahům státu. To znamená, že pokud nějaká soukromá společnost uplatňuje svoji politiku při zveřejňování informací, tak to určitě nelze označit za porušení Listiny základních práv a svobod,“ řekl serveru Lidovky.cz Antoš. 

Blokování stránek odsoudil také Šlerka. „Parlamentní listy jsou žumpa. Ale blokovat odkazy na ně je od Twitteru fakt demence,“ uvedl. Dodal, že Twitter má na takový krok sice právo, příliš to ale podle něj připomíná cenzuru.

Radiožurnál společnost Twitter oslovil, aby se k blokování stránek vyjádřila. Firma ale zatím celou záležitost nekomentovala.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme