Problematický Ovčáček, populární Kalousek. Co říkají data o českém politickém twitteru?

Kdo je nejrozporuplnějším uživatelem na českém twitteru? Alespoň podle takzvaného twitter ratio - podílu reakcí a lajků jednotlivých tweetů - je to jednoznačně mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Data Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo je nejkontroverznější osobnost českého politického twitteru?

Kdo je nejkontroverznější osobnost českého politického twitteru? | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Twitterový poměr“ je jednoduchým ukazatelem kontroverznosti tweetů. Vysoký počet odpovědí na úkor lajků totiž svědčí o tom, že uživatelé mají potřebu daný tweet spíše kritizovat než chválit.

„Srdíčkové schéma“ totiž slouží hlavně k vyjádření sympatií či souhlasu. Při kritice nezbývá než využít slovní reakce. Metrika získala značnou oblibu především na americkém twitteru. Věnoval se jí třeba deník The New York Times nebo magazín Esquire. Aplikovat ji však můžeme i v českém twitterovém prostředí.

Platnost poměru je vidět třeba na následujícím tweetu Jiřího Ovčáčka. Informace o účasti prezidenta Zemana v pořadu Týden s prezidentem získala (v době kdy článek vznikal)  téměř třikrát víc reakcí než lajků - a v drtivé většině jsou negativní, či dokonce urážlivé.

Datoví žurnalisté Českého rozhlasu a server iROZHLAS.cz změřili twitterový poměr desítek českých politiků či lidí, kteří do politického dění promlouvají (například zmíněný hradní mluvčí Ovčáček).

Do výběru se dostaly účty těch, kteří mají na twitteru alespoň tisíc sledujících. Patří mezi ně právě i Ovčáček jako faktický zástupce prezidenta (jeho twitterový účet @PREZIDENTmluvci s více než 38 tisíci sledujících je zmíněn mezi oficiálními kontakty na webových stránkách Hradu).

Právě mluvčí prezidenta Ovčáček má „twitterový poměr“ vůbec nejvyšší ze sledovaných uživatelů. Takřka opačně je na tom bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho profil s téměř stovkou tisíc sledujících patří mezi nejsledovanější na českém twitteru - a uživatelé jsou mu mimořádně nakloněni. Nedávný Kalouskův vtip na účet prezidenta Miloše Zemana nasbíral na sedm tisíc lajků.

Poměr určili datoví novináři Českého rozhlasu z posledních 200 tweetů daných uživatelů - tedy maxima, které twitter umožňuje analyzovat. Z nich ještě vyfiltrovali retweety a odpovědi ostatním. Čím vyšší je číslo, tím vzbuzuje uživatel větší kontroverze. Na vrcholu žebříčku je Jiří Ovčáček s poměrem 1,46. Prakticky každý jeho tweet vzbuzuje kritické ohlasy, často nesouvisející se samotným sdělením - pravidelně se mezi odpověďmi objevuje například dotaz na vývoj kauzy s článkem Ferdinanda Peroutky.

Sám Ovčáček si ze své twitterové rozporuplnosti těžkou hlavu nedělá. „Kontroverze jsou logické. Uživatelé twitteru vesměs nepatří k podporovatelům pana prezidenta. Často se projevují vulgárně,“ reaguje na svůj „twitterový poměr“ pro server iROZHLAS.cz Ovčáček. „Přínosy komunikace prostřednictvím twitteru ale tento faktor vysoce převyšují. Je to podobné jako v případě mého twitterového guru Donalda Trumpa,“ odhaluje mluvčí, kde čerpá inspiraci. Pro zajímavost: Trumpův twitterový poměr byl loni v září 0,71.

Na opačném konci žebříčku je poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová s 13,5 tisíci sledujícími. Ta na twitteru prakticky žádné pozdvižení nevzbuzuje: její poměr je pouze 0,04. V závěsu je kromě Kalouska i Jan Farský (STAN) nebo bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš.

Analýza twitterových účtů vypovídá především o skladbě uživatelů, kteří na twitter chodí a kteří nejsou reprezentativním vzorkem populace. Jak zmiňuje i Jiří Ovčáček, reakce na facebookových profilech politiků bývají často protikladné.

U „běžných“ uživatelů twitteru nemusí být poměr tak vypovídající - často zkrátka proto, že jejich tweety příliš reakcí nevyvolávají. U twitterových oblíbenců bývá velmi nízký: poměr básníka Petra Kukala, který dříve stál za účtem ministerstva kultury, je 0,03. A pro porovnání: poměr twitterového účtu iROZHLAS.cz je 0,31.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme