Týden by mohl skončit v krápníkových jeskyních

Dva hudební festivaly, výlet do krápníkových jeskyní a také pozvánka na prakiádu - to vše vám nabízí náš magazín tipů na následující dny volna, který právě začíná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zámek Sychrov bude zítra od rána až do pozdních nočních hodin patřit prvním skotským hrám na území naší země. O to, co vlastně skotské hry jsou, se zajímala liberecká redaktorka Českého rozhlasu Ivana Bernáthová.

Jakousi inventuru letošní letní festivalové folkové sezóny nabízí velká přehlídka nazvaná Setkání 2001. Koná se zítra v přírodním amfiteátru u zámku Konopiště. Je to krásné místo uprostřed zámeckého parku s koupáním doslova deset kroků od pódia. Kdo tam všechno bude, na to se Radiožurnál zeptal dramaturga přehlídky Michala Juppa Konečného.

Jedenáctihodinový koncert začíná v konopišťském amfiteátru zítra v 15 hodin.

Strakonické Muzeum středního Pootaví nabízí dvě výstavy týkající se módy - jmenují se Schránky vůní a Dámská bižuterie. Zhruba 350 exponátů ukazuje vývoj dámských i pánských toaletních flakónů od 18. století až po současnost a bižuterii posledních dvou století. Flakóny nebyly zdaleka kdysi jen dámskou radostí, používali je i muži - například takový ples Ludvíka XVI. nebylo ani možné rozdýchat.

Na Velké prádlo jste zítra zváni do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Akce připomene, jak právaly babičky a tak osvětlí mnohé, co znáte třeba jen z knížek. Uvidíte, jak se u potoka vyvařuje prádlo v dřevěných nádobách, máchá se a tluče pístem na potoce a bílí se na trávníku.

Kutnohorské muzeum připravilo výstavu, která vás zavede do kuchyně babiček a prababiček. Vystaveny jsou kuchařské knihy, náčiní, nádobí, ale i nábytek - vše, co bylo součástí jedné z nejdůležitějších místností do první poloviny minulého století. Nebudou chybět ani kuchařské knihy, vytisklé třeba v 18. století.

Do minulého století na Českolipsku vás zavede expozice v ambitu augustiniánského kláštera v České Lípě. Kromě děl autorů, kteří malují podle dobových fotografií, jsou vystaveny také panoramatické záběry krajiny nebo pohlednice.

Výlet na hrad Karlštejn anebo na Křivoklát si můžete zpestřit ještě jinou zajímavostí, dokonce o hodně starší. Na cestě mezi těmito dvěma památkami se totiž nacházejí Koněpruské jeskyně. Proč se tam vydat, to už vám řekne Petr Doležel.

Prázdniny se definitivně blíží do svého závěru. Proti tomu se ovšem rozhodli zabojovat na hradě Okoři a zejména v jeho podhradí. Právě zde, na pomezí Kladenska a Prahy západ, se totiž už zítra uskuteční hudební festival. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, teprve druhý ročník ale nenechá nikoho na pochybách o ambicích jeho pořadatelů.

Ostatně těšit se na ni mohou i nejmenší v dětském koutku anebo motoristé na vylepšených parkovacích místech. Na Okoř, na hudební festival se vydejte zítra.

Soutěžit se dá v různých disciplínách, ne všech se však mohou zúčastnit amatéři, staří mladí, kluci i holky. O jedné bychom však nyní věděli - je to prakiáda v Nepomuku na Plzeňsku. Více už Jana Mertová.

Desítky cenných dokumentů představuje výstava "165 let pošty na Mělnicku" v mělnickém okresním muzeu. Expozici tvoří předměty ze soukromé sbírky Antonína Dostálka. Nejstarší z vystavených dokumentů pochází z roku 1709. Mezi exponáty cenné pro badatele patří třeba telefonní seznam z roku 1947.

Ženy lepých tvarů ve vyzývavých pozicích i dynamické kresby automobilů představuje výstava komiksů Káji Saudka. Najdete ji v Lesním ateliéru Kersko na Nymbursku. V Galerii jsou vystaveny zhruba čtyři desítky černobílých originálů Saudkových kreseb aut a žen a to až do konce srpna.

Na Letní motoextrém jste zváni zítra na letiště Drnholec. Připraven je závod ve sprintu motocyklů na osminu míle a také řada dalších soutěží. Nebude chybět ani vystoupení nejlepších českých a slovenských kaskadérů.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme