Týden končí, víkend začíná

Někdo rád prožije víkend v pohodlí domova, jiný se zase vydá ven, do přírody, do muzejí, na všelijaké akce. Pořad Týden končí, víkend začíná vás tentokrát pozval na filmovou retrospektivu, expozici historických platidel a nebudou chybět ani zimní tipy. Ovšem na úvod odstartujeme plesovou sezónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sobotu večer bude v Besedním domě ve Vyškově veselo. Městské kulturní středisko připravilo už 18. Hanácké bál. Vystoupí na něm soubory Haná z Přerova a Trnka z Vyškova. Co všechno uvidíte, nám řekla umělecká vedoucí Trnky Marie Pachtová.

Pražský Goethe institut připravil pro filmové „fajnšmekry“ retrospektivu filmů předního německého režiséra Wima Wenderse. Proslavil se zejména snímkem „Nebe nad Berlínem“, který patří mezi kultovní. Nadcházejících deset dní se budou Wandersova díla promítat v pražském kině Aero, za čtrnáct dní je uvidí diváci v Uherském Hradišti. Podrobnosti má Monika Štěpánová z Goethe Institutu v Praze.

Ústí nad Labem hostí o tomto víkendu přehlídku slavných filmů Projekt 100. V biografu U Františka začne série zítra od 20 hodin filmem Woodyho Allena „Všechno, co jste chtěli vědět o sexu…“. Dále se budou promítat například Wellsův Občan Kane, Kubrickova Doktor Divnoláska anebo také Sny Akiry Kurosawy.

Zmizelou podobu a atmosféru staré Prahy v 19. a na počátku 20. století dokumentuje výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Objevíte tak zábavy Pražanů anebo zaniklou techniku ve službách města a dozvíte se proč a jak se hlavní město měnilo.

Svět fyzikálních zajímavostí se vám o tomto víkendu otevře v Oblastní galerii v Liberci. Lákavým je na výstavě „Labyrint a vědecká hračka“ i ten fakt, že exponáty můžete vlastnoručně uvést do chodu a sami fyzikální jevy vytvářet.

Olomoucké „Divadlo hudby“ zve v neděli na známou českou pohádku Karla Jaromíra Erbena „O zakleté princezně anebo Dlouhý, Široký a Bystrozraký“. Zahraje ji pražský loutkový divadelní spolek Julie a spol. Začátek je v 16 hodin.

Atmosféru 20. let teď už minulého století si můžete připomenout, pokud v neděli zavítáte na pohádku do Boučkova loutkového divadla v Jaroměři. Tamní soubor „BOĎI“ totiž oslaví 80 let loutkového divadla v Jaroměři. Pořadatel Roman Bauer slibuje kromě uměleckého zážitku také možnost alespoň symbolicky se přenést do minulosti.

Představení Krakonošova nadílka uvede Boučkovo loutkové divadlo v Jaroměři v neděli ve 14 a v 16 hodin. Diváci, kteří se nechají inspirovat šatníky svých prababiček, a přijdou na představení v dobovém oblečení, mají vstup zdarma.

Pokud se vydáte do Kutné Hory, čeká tam na vás spousta peněz. Ne, neděláme reklamu pro nějakou soutěž či nekalé podnikání, ale zveme vás na výstavu nazvanou „Peníze a umění - Umění a peníze“, která doplňuje místní stálou výstavu. Ve Vlašském Dvoře je k vidění na 650 kousků. Ředitelka průvodcovské služby Ivana Vopálková dodává, že expozice představuje platidla od té doby, kdy ještě neměly tu formu, jakou mají dnes.

Exponáty z této výstavy pocházejí z mnichovské HypoVereinsbank, která vlastní jeden z největších archivních fondů na světě. Expozici najdete ve Vlašském Dvoře v Kutné Hoře.

Výstavu Czech Press Photo můžete ještě o tomto víkendu navštívit v pražské Staroměstské radnici. Představuje nejlepší snímky prestižní české soutěže. Mezi 300 snímky převažují fotografie s tematikou zářijových demonstrací proti světovým finančníkům.

Ostravské muzeum představuje na své výstavě "Svět dětí" oblečení, boty, kočárky, hračky, knížky a školní pomůcky. Nabízí přehled věcí, které nejmladší generace provázely od narození až do školních lavic. Nejstaršími exponáty jsou hliněné hračky z 15. století.

Amerického vynálezce chorvatského původu představuje výstava „Nikola Tesla a Praha“ v pražské Národním technickém muzeu. Bělehradské muzeum zapůjčilo část své unikátní sbírky - například originální technické vybavení, vědeckou a technickou dokumentaci a řadu dalších exponátů.

A teď ke sportu. Podmínky pro lyžování se po vlně oteplení opět zlepšují. Nejlépe jsou na tom Krkonoše s pokrývkou od 20 centimetrů sněhu v Harrachově do 50 centimetrů na Mísečkách. Českým rekordmanem je ovšem Praděd v Jeseníkách s 60 centimetrovou peřinou. Jaroslav Zvára tvrdí, že na horách jsou relativně dobré podmínky na lyžování, jen někde si provozovatelé sjezdovek pomáhají technickým sněhem.

Kromě lyžování nabídne Harrachov o víkendu i špičkovou sportovní podívanou. Na nově upraveném mamutím můstku se tam v sobotu i v neděli koná Světový pohár v letech na lyžích.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme