Týdeník iROZHLASu: investigativní Stoupenci, dopisy, které chtěl Hrad utajit, i Hoši, děkujem!

„Mistři, mistři, mistři!“ Jinými slovy asi ani nejde začít shrnutí událostí uplynulých sedmi dnů. Čeští hokejisté v neděli získali titul mistrů světa. A další pecka pak rychle následovala. V pondělí měl premiéru nový investigativní podcast Stoupenci, který podrobně popisuje fungování kutnohorské sekty. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, posluchačky a posluchači, máme pro vás výběr uplynulého týdne, jak ho zaznamenávali reportéři webu iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí

FOTO TÝDNE: Tisíce lidí oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Texty na serveru iROZHLAS.cz

„Hájek posouvá na modrou čáru, Kundrátek, Pastrňák, gól!“ křičeli komentátoři Radiožurnálu Sport při rozhodující brance ve finále mistrovství světa. Pokud byste si ale chtěli připomenout nejen tento úspěšný útok, přehled všech českých gólů na šampionátu v Praze jsme přinesli zde.

Navíc o tom, jak probíhal šampionát, oslavy a jak často si dají pivo během sezony, se rozpovídali v pořadu Host Lucie Výborné kapitán Roman Červenka a největší česká hvězda David Pastrňák.

Ale ani v hokejových oslavách nemohla zapadnout nová investigativní podcastová série Stoupenci, do nitra kutnohorské sekty. Tu rok a půl připravovali reportéři Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz Martin Štorkán a Vít Kubant. Těm se povedlo nejen na základě rozhovorů se členy a jejich blízkými popsat fungování kutnohorské sekty Richarda Šiffera.

„Dokázal dostat lidi tam, kam potřeboval, dokázal jim velmi zručně předkládat různé verze toho, jak se mají dívat na svět, nebo toho, že něco udělali, ale už si to nepamatují, protože vytěsnili nějaký zážitek z mysli. Takže v tom to bylo nejnebezpečnější, že mu stoprocentně věřili a stoprocentně se mu oddali,“ popsal Kubant.

Reportérům Tomáši Pikovi a Kristýně Guryčové se pak podařilo dostat k dokumentům, o kterých dnes již bývalý prezident Miloš Zeman a jeho tým doufali, že se nikdy nedostanou na veřejnost. Proto i porušili zákon a označili je jako tajné. Jde o tři rozhodnutí o abolicích pro Zemanovy nejbližší spolupracovníky. Premiér Petr Fiala (ODS) je ale odmítl spolupodepsat.

Zajímavé věci se dějí i v Rusku, kde v poslední době navzdory pokračující válce na Ukrajině skončila za mřížemi řada vojenských elit. Původně úřady uváděly, že důvodem jejich zatčení byla korupce. Jak se ale ukázalo tento týden, jde o čistku, kterou v armádě a na ministerstvu obrany provádí bezpečnostní služba FSB, a to téměř určitě se svolením prezidenta Vladimira Putina.

Pro fanoušky mluveného slova

Ani tento týden vás nenecháme bez doporučení pořadů a podcastů Českého rozhlasu.

Příjemný víkend a dobrý start do nového týdne Vám za iROZHLAS.cz přeje

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme