Týdeník iROZHLASu: Konec vyšetřování střelby na filozofické fakultě, strach na VŠE a volby v Británii

‚Uvařil se sám v sobě,“ uvedla znalkyně o střelci z filozofické fakulty, Policie tento týden uzavřela vyšetřování případu, provedla 130 výslechů a vyžádala si 32 posudků. Vše sepsala do závěrečné zprávy, kterou iROZHLAS.cz prostudoval. Věnovali jsme se ale i situaci na Národohospodářské fakultě VŠE či tomu, jak to vypadá uvnitř obchodního domu Máj po jeho rekonstrukci. Výběr toho nejdůležitějšího přináší pravidelný týdenní přehled iROZHLASu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z původního Máje zůstal jenom železobetonový skelet, to znamená vnitřní sloupy a podlahy. Jinak je ta stavba kompletně nová, říká architekt Zdeněk Lukeš

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj v Praze nabídne vedle obchodů a restaurací i zábavní centrum. | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Týden očima iROZHLAS.cz

Policie udělala tečku za vyšetřováním střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podle očekávání případ odložila, protože pachatel spáchal sebevraždu. Závěrečná zpráva je velmi rozsáhlá a obsahuje celou řadu detailů. 

V redakci jsme vedli velké a místy bouřlivé debaty o tom, co ze zprávy zveřejnit a co s ohledem na rodiny obětí, ale i možnou inspiraci případných dalších útočníků, nepublikovat. Zda se nám podařilo vyvážit všechna pro a proti, můžete posoudit v článku Anny Jadrné.

Vítek Kubant stále sleduje situaci na Národohospodářské fakultě VŠE. Nejprve popsal, že na škole stále panuje atmosféra strachu. Zatímco odpůrci odvolaného Miroslava Ševčíka se obávají „pomsty za své názory“, jeho příznivci zase štvanice na sociálních sítích.

Odhalil také důvody, proč před volbou nového děkana rezignoval kandidát Pavel Řežábek. Nebylo to kvůli spojení s predátorskými časopisy, jak se dříve uvádělo, ale protože nesouhlasil s podmínkou fakultního akademického senátu, že by Ševčík byl jeho proděkanem.

Ve Velké Británii se blíží volby. Konzervativci, kteří jsou u vlády už 14 let, čelí čím dál větší kritice. „Stranou otřásá jeden skandál za druhým,‘ říká v rozhovoru politolog z Glasgow Jonathan Parker.

Fotografka Zuzana Jarolímková si nenechala ujít otevření obchodního domu Máj v Praze. Jak to vypadá nejen uvnitř, se podívejte v její fotogalerii. Na úvodním snímku a pod tímto odstavcem nabízíme malou ochutnávku.

Zábradlí schodiště zůstalo původní. Design na stěnách se ale poněkud změnil | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro fanoušky mluveného slova

Abolice prezidenta Zemana. Koho měly vyvázat z trestního stíhání a co na jejich odtajnění říká bývalý pán Hradu? Ve Vinohradské 12 odpovídal redaktor iROZHLAS.cz Tomáš Pika.

Veronika Hlaváčová z Radiožurnálu sleduje příběh patnáctileté Michaely Hlaváčkové se vzácnou nemocí AADC. Ta se po zákroku ve Spojených státech vrátila zpět do Česka. Jaké od operace udělala pokroky, popisují v rozhovoru její rodiče.

Četlo se také

1. Nemám tušení, kdo abolice utajil. Zabýval jsem se důležitějšími věcmi, říká k hradní kauze Zeman
2. Prvorepubliková Jiřinka, protektorátní Helmut, socialistický Libor. Jména, která vyšla z módy
3. Survivora vyhrál Mikýř. ‚Hra každého sežvejká, rozčtvrtí a složí v jiného člověka,‘ přiznává youtuber

Čeněk Třeček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme