Týdeník iROZHLASu: Trump vyhrál volby, Piráti volí předsedu a průšvihy na českých kolejích
Září odnesla velká voda, říjen Piráty z vlády a listopad, alespoň zatím, předvolební kampaň ve Spojených státech. Okurková sezona je dávno pryč a o významné události nouzi nemáme – prezidentské volby v Americe vyhrál pro mnohé kontroverzní republikán Donald Trump. O dění ale není nouze ani u nás. Piráti vybírají nového předsedu a „lex Babiš II“ byl u Ústavního soudu.
Sledování politického vývoje za oceánem pro nás nekončí, nadšení neopadá, i když některým povolební čas přinese úlevu. Kolegové z iROZHLASu se na chodbách Českého rozhlasu mísili s moderátory i specialisty na zvuk a techniku, kteří pořádali Americkou volební noc ve vysílání. Nejeden z nich měl viditelné kruhy pod očima. Ale ruku na srdce, kdo by neměl po špičkovém jedenáctihodinovém nočním vysílání?
Trump, a co dál?
Volbami končí reportážní cesty zpravodajů Českého rozhlasu napříč Amerikou. Pomoci pochopit Trumpovo vítězství vám může třeba rozhovor Jana Kaliby s republikánskou fundraiserkou Michelle Olsonovou. Z druhé strany amerického politického spektra zase rozhovor Jany Karasové s bývalým stratégem demokrata Baracka Obamy.
A jak vidí Trumpovo zvolení Češi žijící v Americe? Zjistil to náš stálý zpravodaj Pavel Novák.
Není nad to být přímo ve víru dění, na co ale v amerických ulicích zbývá méně času, jsou hlubší analýzy politické situace a dalšího vývoje. O pohled na americké volby skrze konflikty a dění na Blízkém východě a Ukrajině a Rusku se postarala Eliška Orosová.
Já jsem pěkných pár hodin strávil na analýze o tom, jak Trumpovi blízcí lidé plánují „vyčistit“ americkou federální správu od „neloajálních“ úředníků, nebo jsem mluvil s americkou expertkou na financování voleb. Bavili jsme se třeba o tom, že američtí politici jsou trochu jako hollywoodské celebrity.
Piráti a průšvihy na kolejích
V jaké kondici je po divokém podzimu volbami česká vrcholná politika?
„Na únorovém sněmu se sice nechal Babiš opět zvolit do čela svého hnutí, stále větší prostor ale dostávají jeho dva nejcennější pobočníci,“ píše náš politický analytik Jakub Grim k nejsilnější opoziční straně ANO.
Na zoubek se Jakub podíval i Pirátům – ti nyní rozhodují, koho rok před volbami postaví ke kormidlu. Přečíst si můžete rozhovory s předními kandidáty a kandidátkou – Adélou Šípovou, Lukášem Wagenknechtem a Zdeňkem Hřibem.
Od exprimátora Prahy a náměstka pro dopravu Hřiba není daleko ke stavbě pražského metra D. O pokračování stamilionového soudního sporu, který ji provází, psal Tomáš Pika.
Rychle a po kolejích ale nechtějí jezdit jen Pražáci. Na stavbu vysokorychlostní tratě novinářsky dohlíží Vít Kubant. „Jen 500 metrů od kraje obce se dvěma sty obyvateli ale při pracích navrtali její zaměstnanci vysokotlaký plynovod,“ píše o přešlapu za deset milionů korun.
Co se nejvíc četlo na iROZHLASu?
- Začalo to na Bazalech. V roce 1989 rozpoutali fanoušci Baníku Ostrava bitku se sovětskými vojáky
- Musel jsem se plazit přes mrtvé Rusy. Realita je hnusná, říká český dobrovolník na Ukrajině
- Ústavní soud projednal stížnost ANO na ‚lex Babiš II‘. ‚Šlo o moment překvapení,‘ připustil Michálek
Pro fanoušky mluveného slova
Ve středečních ranních hodinách byl vzhůru i Matěj Skalický, a proto si můžete o amerických volbách poslechnout i v podcastu Vinohradská 12.
- Zlatá éra nejistoty. Trump není mesiáš a Ukrajina může zůstat sama, obává se analytik
- Trumpův klíč k triumfu: Hispánci, venkov a prázdné kapsy stydlivých voličů
O geopolitické situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině hovořil v Českém rozhlase zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Ondřej Kundra.
No a že se dá přít i o jiných věcech než politice, se můžete přesvědčit třeba poslechem pořadu Pro a proti k novému filmu o ikonickém českém skladateli Bedřichu Smetanovi.
Občas je milé si dát od zpravodajství pauzu. My ale děkujeme, že pro rychlé, aktuální a hlavně spolehlivé zprávy se vracíte k nám.